Sağlık

Kadınların En Fazla İhtiyaç Duyacağı Vitamin Takviyeleri

Kadınların günlük vitamin ihtiyacı için gerekli besinleri alması oldukça önem taşımaktadır. Çünkü sağlık problemlerini engelleyebilmek ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmek için günlük olarak vücudumuza vitamin takviyesi yapmalıyız. Kadınların en fazla ihtiyaç duyduğu vitaminlerin neler olduğuna bir göz atalım.

C vitamini

Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini kadınlar için önemli vitaminler arasında yer almaktadır. C vitamini, vücudun çabuk iyileşmesini sağlar ve kalp rahatsızlıkları ile doku hasarı risklerini azaltır. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında önemli rol oynar. Greyfurt, portakal, kivi, patates, domates gibi C vitamini deposu besinler tüketerek vücudunuzun C vitamini ihtiyacını karşılaşabilirsiniz.

Kadınların En Fazla İhtiyaç Duyacağı Vitamin TakviyeleriE vitamini

Cilt bakımı için mükemmel bir takviye olan E vitamini, hücreleri yeniler ve yaşlanmayı önler. Deri kırışıklıklarının önlemede birebir etkili olan E vitamini kadınların kullanmış olduğu kozmetik ürünlerinin çoğunda bulunmaktadır. Balık yağı, buğday tohumu, fındık gibi besinler E vitamini açısından zengin besinlerdir.

A vitamini

Kadınların alması gereken vitaminler içinde en önemli olanı A vitaminidir. Antioksidan özelliğe sahip olan A vitamini; kemik, diş, doku ve cildin korunmasında etkilidir. Bunlarla beraber göz sağlığını korur, yaşlanmayı geciktirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.  A vitamini bulunan başlıca besinler; havuç, ıspanak, kabak ve mercimektir.

B vitaminleri

Kadınlar için hayati önem taşıyan B grubu vitaminleri, kan hücrelerinin çoğalmasında etkilidir. B grubu vitaminleri arasında folik asit olarak da bilinen B9 vitamini kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, depresyon ve hafıza kaybını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kadınlarda doğurganlığı arttırıcı etkisi bulunmaktadır. B6 vitamini, vücudun hormon ve beyin kimyasalları üretmesine yardımcı olur. B12 vitamini ise metabolizmayı düzenlemesi ve protein sentezine yardımcı olması bakımından kadınların ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu