Güzellik

Lazer Epilasyon Kansere Yol Açar Mı?

İstenmeyen tüylerle kalıcı olarak baş eden lazer epilasyon, pek çoğumuz için alternatif yöntem. Peki, lazer epilasyonun kanser yapma riski var mı? Dünyada yaygın olan lazer epilasyon hakkında bu bilinmeyeni açıklama gereği bulunuyor. Epilasyon ve kanser başlıklı yazımızı bu nedenle okumalısınız.

 

Lazer Epilasyon Kansere Yol Açar Mı?
Lazer Epilasyon Kansere Yol Açar Mı?

Lazer Epilasyon ve Kanser Oluşumu

Lazer epilasyonu kanser ile ilişkilendiren bölge olarak koltukaltı bölgesi geçiyor. Lenf bezlerini etkilemesi muhtemel diye bakılan koltukaltı bölgesi, sanıldığı gibi lazer ışınlarının tehdidi altında değil.

Lazer epilasyon yalnızca kıl köküne kadar sınırı olan bir derinliğe nüfuz eder. Yani sanıldığı gibi dokulara karşı her hangi bir ulaşımı söz konusu değildir. Ancak, yine de lazer epilasyonun dermatoloji uzmanları tarafından yapılması daha sağlıklıdır.

Lazer Epilasyon Kansere Yol Açar Mı?
Lazer Epilasyon Kansere Yol Açar Mı?

Lazer teknolojisi yaklaşık olarak kırk yıldır tıp alanında kullanılıyor. Lazer epilasyon cihazları ise neredeyse on yıldır hizmette, bugüne kadar kanser tanısı konulmuş ve lazer epilasyonu sorumlu tutan bir hasta mevcut değil. Yine de epilasyon ve kanser konusu gereği açıklamakta yarar bulunuyor; kanser öncüsü oluşumlar bulunan kişilerde, bu dönüşümü tetikleyebilme olasılığı taşınabilir.

Kanser öncesi oluşumlardan kasıt, güneş ışığı, solaryum, radyo aktive ışınlar, kronik travma veya enfeksiyon gibi nedenlerdir.  İçinde bulunduğumuz dönemde yeni jenerasyon lazer epilasyon cihazlarında nüksler minimal seviyeye inmiştir. Eski jenerasyon lazer epilasyon cihazlarında yüksek nüks oranları yanlış algının nedeni olmuştur. Buna rağmen, bugün cilt yapısı nedeniyle kişisel özellikleri olan bireylerde lazere cevap vermeme gibi durumlarda görülmektedir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Günümüzde son derece moda haline gelen epilasyon gün geçtikçe de taleplerinin daha da çok artacağı görünüyor , bu konuda önce bir doktora başvurmakta fayda var her cilt için uygun değildir . Ve belirli yan etkileri de mevcut kızarıklık ve kaşıntı yapabilir , ve biraz da can yakıcı oluyor haliyle , ama rahat bir seçim .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu