Eğitim & Kurs

Doğru Showreel Nasıl Olmalıdır?

Dijital özgeçmiş olarak da adlandırılabilecek olan showreel, gelecek işlerde yer bulabilmeniz için doğru hazırlanmış olmalıdır.

Showreel Nedir?

Yaklaşık olarak 2-3 dakika süren, oyuncu deneyimlerini, yaptığı işleri, fotoğraflarını ve videolarını içeren görüntülü tanıtım videosudur. Gelecek olan projelerde yer alabilmek adına oyuncu, oyunculuk yeteneklerini ve verilecek görevleri yapabileceğini bu video sayesinde kanıtlamaya çalışır. Bir nevi kendisinin reklamını yapmaya çalıştığı için reklam viedeosu da denilebilir.

Showreel İçeriğinde Neler Olmalıdır?

Genel olarak showreel hazırlanırken yaklaşık olarak 40’ar saniyelik 3 sahnenin olması tercih edilir. Kaliteli showreel yapabilmek için çekilecek olan bu sahneleri tek başınıza monolog olarak yapabileceğiniz gibi başka kişilerle sizin tamamen ön planda olacağınız oyundan bir pasaj olarak da çekebilirsiniz. Sizin yeteneğinizi göstereceğini inandığınız oyunları seçmeniz gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki bu sizin reklam filminiz ve sizi karşı tarafın bu işi kotarabileceğinize ikna etmesi gerekir. Videoların çekim kaliteleri de çok önemlidir. Ses, kamera ve ışık ögeleri kaliteli olmak zorundadır. Yeteneğinizi tamamen ön plana çıkarararak daha uzun olmasını engellemek için kendiniz hakkındaki bilgiler için ayrı bir bölüm oluşturmayıp video içerisinde altyazı şeklinde yapabilirsiniz.

Showreel içerisinde daha önce yer aldığınız film, dizi veya oyunlardan kesitler koymanız gerekecektir. Seçeneceğiniz bölümlerin sizin yeteneklerinizi gösterecek olması çok önemlidir. Bu nedenle eğer varsa attığınız uzun tiradları ya da kendinizi izlerken çok beğendiğiniz bölümleri koymanız daha avantajlı olacaktır.

Tanıtım videonuzda izleyene mutlaka kadromda görmek istiyorum dedirtmeniz gerektiğini mutlaka unutmayın. Eğer teknolojik olarak bu şekilde bir showreel yapamayacak durumdaysanız mutlaka profosyonel showreel hazırlayan ajanslar bulmanız gerekir. Aksi taktirde daha önce yaptığınız işer ne kadar kaliteli olursa olsun ya da siz ne kadar yetenekli olursanız olun tam olarak yansıtamamış olacaksınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu