Hamilelik

Yumurtalık Kistleri Hayatınızı Olumsuz Etkiliyor

 

Genel olarak her yaş grubu kadında çok sık görülen ve herkesin en çok korktuğu hastalık yumurtalık kistleridir. Bütün kadınlar da düzenli olarak kontroller yaptırıldığı taktirde hayatın belli bir döneminde bu rahatsızlığa rastlamak mümkün olmaktadır.

Kist Nedir?

Kist çevresi kist duvarı denilen ve etrafında bulunan dokulardan değişik bir doku ile çevrili içinde sıvı olan kesecikler ya da kitlelerdir. Yumurtalık kistleri genel olarak zararsız olmasına rağmen doktorunuz herhangi bir durum karşısında takip altına almaktadır. yumurtalıklar normal olarak adet gören bayanlarda yapısal yumurta gelişmesini sağlar. Adet döneminin bitmesi ile yumurtalıkta yer alan yumurta hücrelerinden biri büyümeye başlayarak kist haline gelir.

Yumurtalık Kistlerinin Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kistlerinin genellikle çoğu küçük olduğundan dolayı belirtileri olmaz ve bazıları da kendiliğinden geçmektedir. Ancak bazıları kanama, patlama ya da burkulma gibi belirtilere neden olmaktadır. Karın içinde küt bir ağrı ya da cinsel ilişki sırasında ağrılara neden olmaktadır. Yumurtalık kistleri hastalığında adet düzensizliği en çok görülen ve en belirgin belirtidir. Bunun dışında karında şişlik, sindirim sistemi bozuklukları, kabızlık ya da ağrılı dışkılama, idrar yolu şikayetleri, karın veya kasık ağrıları yumurtalık kistleri belirtilerinde en fazla görülen ve en çok şikayet sebepleridir. Ayrıca bazı kistlerin kanser olma riski bulunmaktadır. Yumurtalık kanseri riski bayanların yaşı büyüdükçe daha da artmaktadır.

Yumurtalık Kisti Çeşitleri

Genel anlamda yumurtalık kistleri çocuk doğurma yaşında olana bayanlarda çok daha sık görülmektedir. Bu kistlerin bir çok çeşitleri vardır. Bunlar; fonksiyonel yani işlevsel yumurtalık kisti, dermoid kist, kistadenom yumurtalık kisti, çoğul yumurtalık kisti ve endometrioma halk dilinde çikolata kisti çeşitleri bulunmaktadır. Fonksiyonel yumurtalık kisti dışında diğer çeşitlerin hepsi çok ağrılı geçer ve ilişki sırasında ağrı oluşumuna neden olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu