Hamilelik

Saç Boyama ve Kozmetik Ürünlerinin Gebeliğe Olumsuz Etkileri

Gebelik döneminde boyatılan saçlar ve yoğun kozmetik ürünlerinin kullanımı hem hamilelik sürecine hem de bebeğe olumsuz etki etmektedir.

Hamilelik süreci dünya üzerindeki en hassas zaman dilimlerinden biri durumundadır. Normal şartlarda sorun olmayacak birçok durum hamilelik zamanında daha sorunlu duruma gelmektedir. Hele ki bu durum kimyasal şekilde olduğunda özellikle bebeğe etkisi olumsuz anlamda çok daha fazla gerçekleşmektedir. Gebelik döneminde saç boyama olumsuz sonuçlarından dolayı uzmanlar tarafından kesinlikle yapılmaması gereken durumlar arasında gösterilmektedir. Çünkü başta saç boyama olmak üzere çeşitli kozmetik ürünleri kullanımı içeriğindeki kimyasallardan dolayı bebek sağlığına ve gelişimine olumsuz etkisi olabilmektedir.

Gebelikte Kullanılan Kozmetik Ürünlerinin

Gebelik sırasında saç boyatma ve kimyasal içerikli kozmetik ürünlerinin kullanımı çocukların ileriki yıllarda çeşitli hastalıkların görülme riskini arttırdığı yapılan klinik çalışmalarda ortaya konmuştur. Özellikle bu riskten dolayı uzmanların önerdiği nokta hamilelik süresince ve doğumdan sonraki başta saç boyatma olmak üzere birçok kimyasal bazlı kozmetik ürününden uzak durulması yönündedir.

Bunun yanında saç düzleştiricilerde içerdiği sodyum hidroksit ve bisülfit denilen kimyasal maddeler nedeniyle kullanılmaları zararlı görülmektedir. Unutulmamalıdır ki bebekler anne karnındayken en hassas ve savunmasız dönemlerini geçirmektedirler. Ve bu dönemde oluşabilecek olumsuz durumlar hemen olmasa bile uzun vadede bebeklerinizin sağlığını ciddi anlamda tehdit edebilmektedir. Bazı durumlarda zorunlu olarak güneş kredimi ve çeşitli nemlendirici kremler kullanılabilmektedir. Ama bunları kullanmadan önce muhakkak hekiminize danışmalı ve onayından sonra kullanılmalıdır. Birçok kozmetik ürününün kanıtlanmış bir olumsuz etkisi olmasa bile bebeklerinizi hiçbir şekilde riske atmamak oldukça önemlidir.

Gebelikte Sivilce İlacı Kullanımı

Gebelikte birçok ilaç kullanımı normal hayatta verdiği yan etkilerin dışında tepkiler vermektedir. Bunlardan biride sivilce ilaçlarıdır. Gebelikte sivilce ilacı kullanımı anomalilere yol açabildiğinden kullanılmaması en doğru davranış biçimidir. Uzmanlar çok gerekmedikçe gebelikte ilaç kullanımını yasaklamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu