Sağlık

Depresyona Sürükleyen 7 Hastalık

Fiziksel hastalıklardan bazıları kişilerin depresyon ile karşı karşıya kalmasına da neden olarak; insanları derin bir mutsuzluğa sürükler.

Depresyona Neden Olan Hastalıklar

İnsanların yaşamlarında kimi zaman karşılaştıkları depresyon nedenleri arsında fiziksel hastalıklar da yer alır. İnsanın fiziksel yapısı ve psikolojik özellikleri birbiri ile ilişki içerisindedir. Psikolojik bir rahatsızlık bir süre sonra fiziksel işleyişte de bir takım sıkıntıları ortaya çıkarır. Aynı durum fiziksel rahatsızlıklar için de geçerlidir. Fiziksel olarak belirli hastalıklar ile mücadele eden kişilerde bir süre sonra psikolojik bozukluklar da kendisini gösterir.

İnsanları kendileri ile ya da çevresi ile ilgili sorunları nedeni ile depresyon ile karşı karşıya gelmeleri sık rastlanan bir durumdur. Depresyon, kişinin içinde bulunduğu durumdan memnuniyet duymaması ile ortaya çıkar. Özellikle fiziksel hastalıklar nedeni ile özgüven kırıklığı yaşayan insanlarda depresyon daha fazla ortaya çıkar. Bu nedenle de depresyona sürükleyen 7 hastalık tespit edilerek hastalığın yaratacağı psikolojik sorunlar engellenmelidir.

  1. Depresyona sürükleyen hastalıkların başında felç gelir. Felç, bir anda kişilerin vücutlarının belirli bir bölümünü ya da tamamını kullanamaması anlamına gelir. Bu durum da kişilerin psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine neden olur.
  2. Parkinson hastalığı kişilerin beynindeki mutluluğu algılayan bölgenin zarar görmesine neden olur. Dolayısıyla da kişiler depresyon içerisine girer.
  3. Tiroid hastalıkları da depresyona neden olur. Hastalığın belirtileri arasında bulunan halsizlik depresyona yol açar.
  4. Hayatında kalp krizi geçiren insanların bir kısmı, daha sonra depresyon ile baş etmek zorunda kalır.
  5. Kanser hastalığının en önemli tedavisi arasında kişileri depresyondan uzak tutmak yer alır.
  6. Bunama belirtilerinin ortaya çıkması ile birlikte kişilerde bir takım korkular ortaya çıkar. Bu durum da depresyona neden olur.
  7. Obezite rahatsızlığı da depresyona neden olan hastalıklar arasında yerini alır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu