Eğitim & Kurs

Oyunculukta Karakter Çözümünün Önemi

 

Canlandırılan karakterin seyirciye en etkili bir şekilde yansıtılması ve izleyenlerde gerçeklik algısının oluşturulması için karakter çözümü oldukça önemlidir. Bu sadece yetenek ile açıklanabilen bir durum değildir. Aynı zamanda tecrübe, empati, gözlem ve çalışma gibi unsurlar da karakter çözümünün içerisinde yer almaktadır. Bu konu tiyatrocu Konstantin Stanislavski tarafından da ele alınmış ve içten ve dıştan olmak üzere iki farklı yaklaşım geliştirilmiştir.

İçten ve Dıştan Yaklaşım

Karakterin senaryoda anlatılmak istendiği gibi seyirciye aksettirilebilmesi için öncelikle oyuncunun karakteri çözümlemesi gerekmektedir. Bunun için karakteri tanıması gereklidir. öyle ki oyuncunun daha önce hiç karşılaşmadığı bir karakteri tanıması mümkün değildir. İşte bu durumda yapması gereken ilk olarak karakteri tanımak olacaktır. Tanıdıktan sonra kendisini o karakterin yerine koyabilmeli ve empati yapmalıdır. İşte bu durum içten yaklaşım olarak adlandırılmaktadır. Bu zihinsel aktivitenin dışa yansıması yani hareketler ile gösterilmesi de dıştan yaklaşım olarak ifade edilmektedir. İşte her ikisinin de mükemmel olması durumunda ortaya gerçek bir karakter çıkacaktır.

Neden Önemli?

Seyirciler film, dizi, klip gibi kamera önü performanslarda gerçeklik aramakta ve yapmacıklıktan kaçınmaktadırlar. Dolayısıyla karakteri iyi çözümlemiş ve iyi bir şekilde canlandırmış olan oyuncu seyirci tarafından daha çok beğenilmektedir. Bu da izlenme oranlarını artırmakta ve aynı zamanda oyuncu kalitesini de ortaya koymaktadır.

İşte tüm bu gerekçelerle oyunculukta karakter çözümünün önemi yadsınamayacak kadar fazladır. Her bir oyuncunun ve yönetmenin bu hususa özel önem vermesi gerekmektedir. öyle ki bazı oyuncuların karakterleri tanımak adına gerçek hayatta karakterleri gibi bir müddet yaşamaktadırlar. Bu kişilerin daha etkili bir oyunculuk sergiledikleri herkesin malumudur. İşte tüm bu sebeplerden ötürü oyuncu olanların ve olmayı düşünenlerin bu konuya özel önem vermeleri gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu