Hamilelik

Hamilelikte Genital Uçuk Riski

Uçuk hastalığının diğer bir adı herpesdir ve bu ismi hastalığa neden olan Herpes Simpleks Virüsünden almıştır. HSV dudak uçuğu ve genital bölgede enfeksiyona neden olan bir virüs çeşididir. HSV iki tip olan bir virüs olduğundan genital uçuk tip ikidir. Hamilelikte genital uçuk dikkat edilmesi gereken ve önemli bir rahatsızlıktır.

Hamilelikte Genital Uçuk Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak hamilelikte meydana gelen genital uçuğun belirtilerinin hepsini ya da bazıları görülmektedir. En önemli belirtisi genital bölgenin kaşınması ve yanmasıdır. Yüksek ateş, eklemlerde şişme ve vajinal akıntının fazla olması da belirtiler arasında dikkat edilmesi gereken noktalardır. Ayrıca en belirgin belirtilerinden biri de genital bölgede görülen sulu ve kaşıntı yapan kabarcıkların oluşmasıdır. Bunların dışında karın içinde hissedilen basınç da hamilelikte genital uçuk rahatsızlığında belirgin olan belirtilerin başında yer almaktadır.

Bu belirtiler olmadan çoğu hastada sadece genital bölgede meydana gelen kabarcıklar da hastalığın habercisi olmaktadır. Genital uçuk rahatsızlığı hamile kalmadan önce varsa eğer bebeğe geçme ihtimali oldukça düşüktür. Ancak hamilelik sırasında oluşan bu hastalığın bebeğe geçmesi yüksek bir olasılıktır. Çünkü bebeğin doğumu sırasında genital bölgede olan lezyonların teması sonucu bebeğe bulaşır.

Hamilelikte Genital Uçuk Hastalığı Nasıl Önlenir?

Uçuk cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlık oluğu için eşinizin herpes yani uçuk virüsü taşımadığından emin olmalısınız. Hamile kalmadan önce uçuk hastalığı geçirdiyseniz bebek düşündüğünüz zaman önce doktora gidip gerekli kontrolleri yaptırmalısınız. Hamilelik sırasında genital herpes tedavisi için ilaç kullanmak için doktora danışmalısınız. Baba adayında herpes virüsü enfeksiyonu olması durumunda tamamen tedavi olana kadar cinsel ilişkide bulunmaktan kaçınmalısınız. Uçuk hastalığı çok kolay bulaşan bir hastalık olduğundan dolayı hijyen kurallarına son derece uymalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu