Eğitim

Finlandiya’nın Eğitimde Başarı Sırları Nelerdir?

Finlandiya’nın Eğitimde Başarı Sırları Nelerdir? sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Uluslararası değerlendirme sınavı olan PISA’nın üst sıralarındaki ülke Finlandiya’nın eğitimde başarısının sırları son derece merak edilir.

Finlandiyanın eğitimde başarısının sırları birçok ülke tarafından merak edilmektedir. Çünkü bu ülkenin önceliği çocuklar ve çocukların eğitimidir. Özellikle kaybedecek bir öğrenci bile yok diyen bir felsefeyi benimseyen bu ülkede soğuk hava şartlarına rağmen azimle okula giden yüz binlerce öğrenci bulunuyor. Onlar da önceliğine derslerini veriyor.

Soğuk ve karanlık bir iklime sahip olan Finlandiya eğitim sistemi okullaşmanın artmasıyla dikkat çekmektedir. Çocuk için evine en yakın okul tercih edilir. Bu yüzden çocuk erken yaştan itibaren okula kendi kendine gidip gelebilir. Aynı zamanda birçok öğrenci bisikletle okula gidip gelir. Bu yüzden ulaşım konusunda çok çaba gerekmez.

Eğlenerek Öğrenme

Eğlenerek öğrenme konusunda birçok çözüm sunan uygulamalarla öğrenciler kendilerini evinin rahatlığında hissetmektedir. Aynı zamanda sınıflarda evdeki gibi rahatlık söz konusudur. Öğrenciler çoraplarıyla son derece rahat bir ortamda ders işlerler. Okullarını severler ve derslerini de sevmeye başlarlar.

Okullardaki eğitim süreci ilkokul 1 ve 2. Sınıflar için haftada 18, diğerleri için 30 saat oluyor. Bu yüzden güvenilir bir sistemin avantajları en iyi şekilde yaşanıyor. Öğrencilerin dinlenme ve çalışma alanları da oldukça fazla. Birçok yerde sallanan sandalyeler, langırt masaları ya da piyano bulmak mümkün oluyor. Özgür bir ders çalışma ortamı olan Finlandiya eğitim için ciddi bir mali bütçe ayırıyor.

Sınıf Mevcudu Dengeli

Sınıflarda en fazla 25 öğrenci oluyor ama 25 öğrenci olan sınıf bulmak son derece zor. Çünkü öğrencilerle birebir ilgilenme şansı oluyor. Bu da homojen değil heterojen bir eğitim sistemini garanti ediyor.

Ayrıca bir bakanın çocuğu da işçinin çocuğu da aynı sınıfta eğitim görüyor. Bu yüzden fırsat eşitliği ve imkanlar herkes için eşit durumda. Başarısız öğrencilerle özel ilgileniliyor ve nasıl başarılı olacakları konusunda birçok adım atılıyor. Sistemin taşıyıcısı öğretmenler de pedagojik açıdan son derece kaliteliler. Fin eğitim sistemi korku ve tehditle değil sevdirerek ve eğlendirerek eğitim verme amacını taşıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu