Eğitim & Kurs

Doktora Nedir, Nasıl Yapılır, Kaç Yıl Sürer?

Doktora Nedir, Nasıl Yapılır, Kaç Yıl Sürer? Doktora sözcüğüyle sıklıkla karşılaşıyoruz. Peki doktora nedir? ne kadar sürer? Gelin bu yazı hakkında tüm detayları ele alalım.

Doktora Nedir, Nasıl Yapılır, Kaç Yıl Sürer? Bu aralar doktora kavramıyla sıklıkla karşı karşıya kalıyoruz. Sizler için doktor hakkında geniş bir içerik hazırladık. Doktora kaç yıl sürer? Tüm detayları yazımızda inceleyebilirsiniz. Doktora, bilim dalında kazanılan derecelerden bir tanesidir. Doktora yapmayı düşünen bir çok öğrenci doktoranın ne olduğu hakkında net bir fikir sahibi değildir. Akademik kariyer basamakları arasında bulunan doktora en önemli aşamalardan bir tanesidir.

Doktora nedir? Doktora kelimesinin anlamı doktorluk rütbesidir.  Fakülte ya da yüksekokulu bitirdikten belirli bir bilim dalında erişilen dereceye doktora adı verilir. Doktora akademik bir unvandır.

Doktora Nasıl Yapılır?

Türkiye’de doktora yapmak için ilk olarak bir alanda lisans eğitimini tamamlamanız gerekir. Başvurulan program için not ortalamasının 3,00 olması gerekir. Bununla beraber yüksek lisansında başarı ile tamamlanması önemlidir.

Türkiye’ de lisansüstü eğitim YÖK tarafından düzenlenir. Üniversite tarafından belirlenen ALES puanına sahip olmalısınız. Bu şartlar yerine getirildikten sonra doktora sınavlarına girebilirsiniz. Doktora kazanıldıktan sonra dersler başlayacaktır. Bahar ve güzde toplam iki dönemde zorunlu dersler bulunur. Dersleri tamamladıktan sonra yeterli bilgiye sahip olduğunuzu göstermek için doktora yeterlilik sınavına girmeniz gerekir. Doktora öğrencisi yeterlilik sınavını tamamladıktan sonra tez aşamasına geçecektir.

Doktora öğrencisinin tez çalışmalarını tez izleme komitesi takip eder. Tez dönemi boyunca gerekli izleme yapılır. Doktora döneminde hazırlanacak sunum ve makalelerde detaylı bir araştırma yapmak gerekir.

Doktora Kaç Yıl Sürer?

Doktora kaç yıl sürer? Doktora toplamda sekiz dönem sürmektedir. Bu eğitimin iki dönemi doktora dersleri içindir. Tez çalışmaları ise altı dönem boyunca sürmektedir. Doktora derslerini en fazla dört dönem içerisinde başarılı bir şekilde tamamlamalısınız.

Doktora derslerini başarılı şekilde tamamlayan ve yeterlilik sınavını geçen öğrencilerin tez önerisi kabul edilir. Tez önerisi kabul edilen doktora öğrencilerinin tez çalışmalarını mutlaka 12 yarıyıl sonuna kadar bitirmesi gerekir. Aksi durumda okul ile ilişiği kesilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu