Yaşam

Gerçek Bal ile Sahte Bal Nasıl Ayırt Edilir?

Gerçek Bal ile Sahte Bal Nasıl Ayırt Edilir? Gerçek bal ile sahte balı ayırmanın yolu nedir? Ayırt etme için belirlenen birkaç yöntem var. Siz de uygulayabilirsiniz.

Gerçek bal ile sahte balı ayırmanın yolu farklı testler ile olacak. Elbette iki bal türünün de birbirinden ayrılması için çözüm yöntemi var. Piyasada çok sayda sahte bal olduğundan, kişiler mutlaka bu ayırt edici yöntemleri uygulayarak ona göre temin etmek istiyor. Bu sayede çözüm sağlanmış olacak ve ayırt edicilik gerçekleşmiş olacak.

Akışkanlık Testi

İlk olarak aldığınız balın akışkanlığı nasıl bakınız. Eğer bal sıvı gibi akıyorsa, mutlaka bu bal sahtedir. Akıcılık daha kalın bir şekilde olmalıdır. Balda akışkanlık testi nasıl yapılır sorusunun yanıtını veriyoruz. Bir kaşık ya da bal kaşığı yardımı ile direkt olarak siz de bu testi yapabilirsiniz. Akışkanlık konusunda balın direkt olarak kalın bir şekilde akması gerekir. Akan balın daha kalın olduğunu görmeniz durumunda direkt olarak o balın gerçek olduğunu göreceksiniz. Çözüm bu şekilde sağlanmış olacak.

Su Testi

Su ile de balın sahte mi gerçek mi olduğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı veriliyor. Su testinin yapılması durumunda, direkt olarak balın suyun içinde olduğu gibi kalması gerekir. Testi şu şekilde yapacaksınız. Bir bardak suyun içine bir kaşık bal damlatın. Normalde, gerçek balda almanız gereken sonuç direkt olarak balın akışkan olmaması dağılmaması durumu önemli olacaktır. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, direkt olarak su testi ile de balın gerçekliğini göreceksiniz. Su testinde eğer bal dağılıyorsa, maalesef bal sahtedir.

Soğuk Testi

Balı soğukta bırakın. Gerçek bal soğukta asla şekerlenmez. Ancak içinde katkı maddesi bulunan ve sahte olan bir bal, soğuğun etkisi ile direkt olarak şekerlenecektir. Bu sorun direkt olarak balın sahte olduğunu gösterecektir. Sahte bal nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı kapsamında, mutlaka bu soğuk testi de göz önünde bulundurulmalıdır. Hemen çözümünün gerçekleşmesi durumunda, soğuğun etkisinin az da olsa görüldüğü bir yerde direkt olarak şekerlenmenin olduğunu görebiliriniz. Hemen çözümü için gerçek bal alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu