Hamilelik

Gebelik Döneminde Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Gebelik Döneminde Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Gebelik döneminde karın ağrısı problemi ile karşılaşılması olağandır. Gebe kadınlarda karın ağrısı neden olur merak ediyorsanız makaleminiz okumalısınız.

Gebelik Döneminde Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Gebe kadınlarda karın ağrısı, gebelik döneminde karşılaşılan olağan durumlardan biridir. Karın ağrısı, mide bulantısı gibi problemleri neredeyse tüm anne adayları yaşamaktadır. Gebelik döneminde yaşanan karın ağrılarının birkaç sebebi vardır. Peki, gebelikte neden karın ağrısı olur? Öncelikle bu durumun normal bir belirti olduğunu bilmelisiniz.

Hamilelikte karın ağrısı, oldukça yaygın görülen, karşılaşılan bir hamilelik belirtisidir. Özellikle hamileliğin yeni başladığı ilk aylarda ya da hamileliğin sonlanacağı son aylarda anne adayların karın ağrısı yaşaması normal bir durumdur.

Gebelikte Neden Karın Ağrısı Olur?

Gebelik döneminde karın ağrısı problemi yaşayanlar “gebelikte neden karın ağrısı olur?” sorusunun cevabını merak edebilir. Hamilelik döneminde bebek rahime yerleşmeye çalıştığı ve organlar devamlı olarak yer değiştiği için karın ağrısı görülebilir. Fakat bu nedene bağlı karın ağrıları uzun süreli ağrılar değildir. Eğer karın ağrısı şikâyetiniz devamlı oluyorsa bir uzman doktora danışmalısınız. Genellikle 5. Haftadan sonra başlayan karın ağrıları ve kramplar karın ve rahim genişlemeye başladığı için yaşanmaktadır.

Gebelik Döneminde Karın Ağrısı Nedenleri

  • Gebelik döneminde karın ağrısı nedenlerinin başında gaz ve bağırsak problemleri gelmektedir. Hamilelik döneminde sindirim sistemi yavaşlamaktadır ve bu nedenle de vücut oldukça gaz üretmeye müsait hale gelir. Vücutta oluşan gaz da ciddi karın ağrılarının oluşmasına sebep olmaktadır.
  • Hamilelik döneminde yaşanan karın ağrıları düşük belirtileri arasındadır. Eğer geçmeyen karın ağrısı ve kanama probleminiz var ise hemen bir doktora başvurmalısınız.
  • Preeklampsi, yaşadığınız karın ağrılarının sebebi olabilmektedir. Preeklampsi hamilelik döneminde gelişen bir komplikasyondur. Anne adayının yüksek tansiyonuna bağlı gelişmektedir. Yüksek tansiyon problemi bebeğe besin taşıyan damarların daralmasına sebep olduğu için preeklampsi arttığında vücudun bazı bölgelerinde ağrı hissedilebilmektedir.
  • Dış gebelik de hamilelik döneminde karın ağrısı nedenleri arasındadır. Dış gebelikte ana rahmin içerisinde yer alması gereken yumurta rahmin dış bölgesinde bir yere yerleşmektedir. Bu sorun da anne adayının karın ağrısı problemi yaşamasında rol oynamaktadır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu