Yaşam

Çocuklara Kendine Güven Duygusu Nasıl Öğretilir?

Bireylerin kendine güven duygusu içerisinde olması diğer özellikler gibi çocukluk zamanından öğrenilir. Çünkü insanların karakterinin % 90’ lık bölümü 0 ile 6 yaş arasında oluşur. Aileler çoğu zaman bu kritik dönemi kaçırırlar. Bu durumda da ileride kendine güven duymayan bireyler ortaya çıkar.

0 – 1 Yaş Temel Güven Duygusu Kazandırılması

İnsanların temel güven duygusunun kazandığı yaş olarak ilk bir yıl çok etkilidir. Bebek doğduğu anda ebeveynlerine muhtaçtır. Çünkü her ihtiyaçları, onlar tarafından karşılanır. Altının değiştirilmesi, yemeklerinin verilmesi ve diğer temel ihtiyaçlarının karşılanmasında çocuğa düzenlilik sunulması da bu noktada güven duygusu kazandırır.

İhtiyaçları hemen karşılanan çocuk temel güven duygusu kazanacaktır. Her istediğine ağlayarak ulaşmak zorunda kalan çocuklarda bu aşamada hayata karşı güvensizlik de başlar. Çünkü ailesi tarafından ihtiyaçları düzenli bir şekilde karşılanmadığı zaman, çocuk onu nelerin beklediğinden emin olamayacaktır. İlk önce de ailesine karşı yeterli güven içerisine girmeyecektir. Diğer taraftan henüz ağlamadan tüm ihtiyaçları karşılanan bebekler, ailelerine karşı son derece güven duyar. Böylece de temel güven duygusu kazanmış olur.

Çocuklara Kendine Güven Duygusu Nasıl Öğretilir 1Çocuğun İhtiyaçlarını Hemen Karşılayın

Çocukların ihtiyacı olan beslenme, uyku ya da sağlık gibi konularda onları bekletmemek gerekir. Çünkü çocuk karnı acıkmaya başladığında, bu ihtiyacının hemen karşılanması gerektiğini bilmelidir. Aksi takdirde çocukta başka insanlara karşı güven duygusunda zedelenme oluşur.

0 – 1 yaş arasında temel güven duygusu karşılanamayan kişiler, ileriki yaşlarında bunun olumsuz etkisi ile karşılaşır. Kendinden başkasına güvenemeyen insanların temel özelliği, 0 ile 1 yaş arasında ihtiyaçlarının karşılanmasında aksaklık olmasıdır. Çocuğun ihtiyacını karşılamak bu noktada gelecekte güvenli kişilik oluşturulması noktasında yardımcı olur. Böylece çocuğunuzun her zaman kendine güvenen birey olmasını sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu