Ekonomi

Banka Kredi Faiz Oranları Konut

Ödenmesi gereken kredi faiz beklentisi her taksit dönemi içerisinde ortaya çıkacak olan anaparaya tekrar faiz uygulanarak hesaplanmaktadır. Bu konuda anapara tutarı ile beraber kredi faiz oranları çarpılmakta ve banka kredi faiz oranları konut hariç dışında farklı vergiler eklenmektedir.

Kredi ödeme planları yapılırken aylık ödeme durumları sabit hale getirilerek kredi taksit tutarı belirlenmektedir. Düzenli şekilde ödenecek kredi faizi ile beraber vergiler aylık taksit durumlarından düşülerek kredi anapara ödemesi hesaplanmaktadır.

Bu kredi hesaplama yöntemlerinde her taksit ödemesi sırasında kalacak olan anapara tutarı azalmasından dolayı ödenecek faiz tutarı da her taksitte gittikçe azalmaya başlamaktadır.

Konut Kredisi Faiz Hesaplama

10 yıl vade içerisinde düşük konut kredisi faiz oranları %0,98 oranlarında en düşük yer alan konut kredilerinin maliyet oranları yıllık %12,76 seviyesinde yer almaktadır. Tüm bankaların konut kredisi faiz oranlarını hesaplayarak karşılaştırabilir ve kendinize uygun kredileri alabilirsiniz.

Konut geliştirme kredileri, ev içerisinde yapacağınız tadilat ya da yenileme için ihtiyaç duyacağınız nakit parayı size sağlamaya yönelik oluşturulacak olan bir kredi ürünü olarak yer almaktadır. Pek çok bankanın konut kredileri içerisinde sunulacak olan bu amaca yönelik kredi ürünüyle evinizde tadilat gerçekleştirebilir, dekorasyonunu değiştirebilir veya mantolama işlemini yapabilirsiniz. Evinizde yapacağınız her türlü yenilik konusunda ihtiyaç duyduğunuz parayı kredi çekebilirsiniz.

Konut Kredisine Uygun Evler

Konut kredisi kullanarak ev almak almak dilediğiniz evin konut kredisine uygun olması gerekmektedir. Ev kredisine uygun konut içerisinde şu özellikler olması gerekmektedir;

  • Kat mülkiyetinin alınması
  • Evin iskanlı olarak yer alması
  • Evin büyük bölümünün tamamlanması
  • Evin üzerinde ipotek olmaması

İnşaat firması ile bankalar arasında anlaşma olursa kredi talebinde bulunulur. Alınmak istenen konut, oturulmayacak durumda hasarlı olması durumunda banka kredi vermek istemeyebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu