Sağlık

Spermi Olmayan Erkeğe Baba Olma Umudu

Son dönemlerde ortaya çıkan ROSI yöntemi spermi yer almayan ve bu nedenle baba olamayan erkekler için umut olmaktadır. Yakın gelecekte spermi olmayan erkeğe baba olma umudu geliyor.

Azospermi tedavisi konusunda kullanılmak üzere geliştirilen ROSI tekniği aslında yeni bir uygulama olmamaktadır. Bununla beraber tekniğin yeni uygulanış tarzı ile hem döllenme hem de gebelik oranlarında artış gözlenmektedir.

Sperm Kalitesi Yükseliyor

Azospermi, iki duruma ayrılmaktadır. Tıkanıklığa bağlı olarak yer alan azospermi vakalarında sperm elde edebilmektedir. Bununla beraber tıkanıklığa bağlı yer almayan azospermi vakalarında sorun yaşanmaktadır. Bu uygulama ile mevcut yöntemlerle spermi yer almayan erkeklerde biçimsel ve hem fonksiyonel olarak normal bulunmayan spermlerin belirlenmesini sağlıyor. Hiç spermi bulunmayan erkeklerde, öncü sperm tespit edilmektedir. Öncü sperm bulunması durumunda bunlar alınarak, özel bir yöntem uygulanarak sperm kalitesi arttırılmakta, geliştiriliyor ve yumurta ile döllemeye hazır hale getirilmektedir.

Hastalara Yeni Umut

Tüp bebek işlemleri arasında meni içerisinde spermi bulunmayan ve hatta testiküler biyopsi sonrası olgun sperm hücresi elde edilemeyecek durumlarda istenen seviyede başarı sağlanamıyordu. Bilimsel toplantılar içerisinde de tartışılan, Japon bilim adamları tarafından geliştirilen ve bilim dünyasına bilinen ROSI yöntemi umut vermeye başladı. Yöntemin uygulanmasında yer alan zorluklara rağmen gelişmeleri herkes yakından takip etmektedir. Henüz uygulamaya dahil olan 700’den fazla hastanın sadece ufak bir bölümünde yuvarlak spermalidlere rastlanmış olması hastalara büyük bir umut vermektedir.

Bu tarz durumların daha önce de bilim dünyası içerisinde yankı bulduğunu belirten uzmanlar uygulanabilirliği ve sonuçları konusunda net olarak kabul görmemektedir. ROSI yöntemi için pek çok merkezde yapılacak denemeler ile elde edilecek olan sonuçların doğrulanması ve desteklenmesi gerektiğini açıkladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu