Sağlık

B Vitamini Eksikliği

Besinlerin içerisinde doğal olarak bulunan B vitamini vücudun bazı noktalarına etki ederek daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olur. Vücutta eksikliği görüldüğünde ise birtakım belirtiler göstererek kendini belli eder. B vitamini kendi içerisinde sekiz farklı türe ayrılmaktadır. Bunlardan her biri vücut için ayrı ayrı kıymetli olup besinler yoluyla alınmaktadır. Bu türlere bakıldığında B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12’dir, bunların her birinin kendine özgü ayrı isimleri bulunmaktadır.

B Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

B vitamini gruplarından B1 vitamininin eksikliğinde glikozun enerjiye dönüştürülmesine sıkıntı yaşanmaktadır. Vücuttaki esas görevi bu olan B1 vitamini sinir sisteminin düzgün çalışmasını da sağlamaktadır. Dolayısıyla eksikliğinde sinir sistemi bozuklukları görülmektedir.

B Vitamini Eksikliği

B2 vitamini enerji üretimine yardımcıdır ve cilt sağlığını koruma özelliği bulunur. Gruptaki diğer vitaminlere kıyasla 06daha nadir ortaya çıkmaktadır. Belirti olarak dilin iltihaplanması, dilde kızarıklık ve çatlak, anksiyete, deride döküntü, göz kapaklarının iltihaplanması ve saç dökülmesi gibi belirtiler meydana gelmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması amacıyla süt, yeşil yapraklı sebze, tahıl, beyaz yumurta gibi besinler düzenli şekilde tüketilmelidir.

B Vitamini Eksikliği Kimlerde Ortaya Çıkar?

Elli yaşının üzerindeki kişiler b vitamini eksikliği görülen yaş grubu arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra düzenli şekilde alkol tüketen kişilerde b vitamini eksik olmaktadır. Ayrıca diyabet hastaları, mide asidi üretiminde sorun yaşayan kişiler, sıklıkla vejetaryen diyet yapan kişiler, mide kelepçesi kullananlarda b vitamini eksikliği daha sık ortaya çıkmaktadır.

Yapılan açıklamalara göre elli yaşının üzerinde olan kişilerin yüzde üçlük kısmında ciddi derecede b vitamini eksikliği görülürken bunların yüzde yirmilik kısmında ise düşük seviyede B vitamini eksikliği yaygın şekilde meydana gelmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu