Yaşam

AJANS NEDİR FAALİYET ALANLARI NELERDİR?

aypi
AYPİ AJANS

Kullanıcıların istek ve beklentileri doğrultusunda haber toplama işini yürüten kuruluşlara ajan adı verilir. Çok eski yıllardan beri varlığını sürdüren ajans ilk olarak Fransa da açılmıştır. Fazlasıyla ihtiyaç duyulduğundan günümüzde her ülkede bulunan ajanslarla haber toplama işi saniyeler içinde gerçekleşmektedir. Haberin olduğu andan itibaren ilgililere ulaşması saniyeler içinde mümkündür. Ajans kavramı günümüzde sadece haber toplama işi için değil daha birçok alanda da anlam ifade etmeye başlamıştır. Sayısı ve çeşitleri gün geçtikçe artmaktadır.

Ajans çeşitleri

  1. Cast ajans, oyunculuk ihtiyacının giderildiği yerlerdir. Asıl amaç yapılacak her tür organizasyon için gerekli olan eleman ihtiyacını giderirler. Örneğin bir açılışta gerekli servis elemanlarından, çocuklar için palyaço, fotoğraflarda kullanılacak model, defilelerde manken, sinema ve dizi filmler için gerekli oyuncu ve figüranların bulunması için cast ajanslara başvurulur. Cast ajanslara başvuru yapmak isteyenlerin mutlaka cast ajans hakkında araştırmalar yapmalı uzun soluklu projelerde görev almış elemanlarının sayısına dikkat etmelidir.
  2. Reklam ajansı, adı üzerine reklam yapılmasına ihtiyaç duyulduğunda başvurulması gerekli ajanslardır. Reklam demek tanıtım demektir. Tanıtım konusunda başarısını ispatlamış ajanslar ürünün etkileyici bir kampanya ile hedef kitlesine ulaşmasına etki eder. Reklam ajanslarının en önemli püf noktası yaratıcılıktır. Farklı fikirleri ortaya koyabilen, yaratıcılıkta sınır tanımayan ajanslar yapılacak kampanyanın başarılı olmasına olanak tanır. Uzman bir ekip ile beraber bir planlamanın sonrasında kampanya başlatılır. Kampanya öncesi ve sonrasında başarı testleri yapılır.
  3. Sosyal medya ajansı, günümüz dünyasında en çok rağbet gören ajanslardır. Sosyal medya alanında uzman olarak istenilen hedef kitlenin belirli bir havuzda toplanmasını sağlarlar. Ürünün hedeflediği yaş, cinsiyet veya meslek gruplarına göre sosyal medya üzerinde inceleme araştırma yaparak ürünün pazarlanmasının bu gruba yansıtılmasını sağlar. Ayrıca reklamın sürekli güncel kalmasını sağlar.
  4. Dijital ajanslar, geleneksel alanların dışında dijital ortamda bulunan reklamcılık kanallarını kullanır. Diğer reklam ajanslarının yaptığı gibi reklamların planlamasını yapar. Tek farkı planlama sonucu karar verilen kampanyanın online olarak internette gerçekleşmesini sağlar. Hedef kitleye ulaşım dijital dünya üzerinden olmaktadır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu