Hamilelik

Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Bebek doğumundan iki yaşına gelene kadar sürekli olarak anne sütü ile beslenmelidir. Bunun yanı sıra 6. Ayını dolduran bebekler anne sütü yanında gıdaların püresini yemeye başlar. Anneler yemek konusunda bebeklere dikkatli davranmalıdır. Çünkü yeterince vitamin, mineral ve protein alması için tüm gıdaların püresinden yiyerek gelişime devam ederler.

bisküvili peynirli bebek maması
bisküvili peynirli bebek maması

6.ay ile birlikte bebeğe yavaştan gıdalara alıştırılması için anneler mama tarifleri ile başlayabilirler. Bunların içerisine bezelye, nohut, ıspanak, muz gibi hem sebze hem de meyvelerden püre yapılabilir.

Muz Püresi Nasıl Yapılır?

Bebeklerin seveceği bir yiyecek olan muz, püre için kullanılan ilk tariflerden oluyor. Bunun için gerekli olan malzemeler, bir muz, anne sütü veya ılık su bir kaşık zeytinyağı gerekiyor.

Muzun ezilmesinin ardından ılık su veya anne sütü ile ezilir, yumuşatılır. Ardından zeytinyağı eklenerek tekrar karıştırılır.Hem sindirim sisteminin düzenlemesinin yanında vitaminlerden yararlanmasını sağlar.

Brokoli Püresi Nasıl Yapılır?

Brokoli, 6 ayını doldurmamış bir bebek için mama tarifleri arasında en zor sindirim olan gıdalardan biridir. Bununla birlikte kanser ve hastalık önleyici bir gıdadır.Gerekli malzemeler ise patates, havuç, soğan ve 4 adet brokolidir. Ek olarak ılık su veya anne sütü, zeytinyağı gereklidir.

bebek maması
bebek maması

Bu malzemeler ayrı ayrı haşlandıktan sonra rondodan geçirilerek çok küçük parçalar haline getirilir. Ardından ezilerek su veya süt eklenerek yumuşatılır. Son olarak da zeytinyağı eklenir.Daha fazla tarif ve bilgi için http://www.gebelikveannelik.com/mama-tarifleri adresinden araştırarak ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu