Yaşam

Vücut Bakımı İçin Püf Noktalar

Cilt bakımı denildiği zaman akla genel olarak yüz bakımı gelse bile, vücut bakımı da güzel ve genç bir görünüm konusunda her zaman ihmal edilmemesi gereken konular arasında bulunmaktadır.

Vücut bakımına gerektiği şekilde önem vermemek, vücudun erkenden yaşlanmasına sebep olabilmektedir. Bu yazımızda boyun bölgesinden ayak topuklarına kadar vücut bakımı konusunda temel bilgileri sizlerle bir araya getiriyoruz. Genel olarak vücut bakımı ya da cilt bakımı söz konusu olduğu zaman el kremi, yüz kremi veya vücut kremi yeterli olacağına dair üzerine yanlış bir algı bulunmaktadır. Bakım zamanı geldiğinde kremler de önemli olsa da vücut bakımı tam olarak yeterli bir şekilde gerçekleşmemektedir. Bu yazımız içerisinde vücut bakım seti önerileri yerine kişisel özen göstererek vücut bakımı konusunda duracağız.

Boyun Bölgesi Bakımı

Peeling yapmayı ihmal etmemenizi öneriyoruz. Bununla beraber bu ürünü uygulamadan önce A vitamini almanın önemini unutmamanız gerekmektedir. A vitamini derinin ve tırnakların da sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Peki, vücut bakımı için konusunda son derece önemli olan A vitamini hangi besinlerde yer almaktadır.

Hayvansal gıdalar

Karaciğer, balık yağı, yumurta, süt, tereyağı, böbrek ve yoğurt

Bitkisel gıdalar

Ispanak, mercimek, maydanoz, pırasa, brokoli, patates, kavun, kırmızı biber, bezelye ve karpuz.

El Ve Kol Bakımı

Gece zamanı geldiği zaman vazelin sürerek yatarak el bakımınızı yapmanız gerekmektedir. Bununla beraber bu durumu daha etkin bir duruma getirebilmek vazelini vücudunuza sürdükten sonra pamuklu bir eldiven giyerek o şekilde uykuya dalabilirsiniz. Kollar için vücut bakımı konusunda yapmanız gereken en önemli şeyler arasında ise duşun ardından vücut kremi kullanılmasıdır. Bununla beraber duş jelini de vücut türüne göre seçmeniz son derece önemlidir.

 Bacak Ve Ayak Bakımı

Pürüzsüz ortaya çıkacak bacaklar için bacaklarınıza nemlendirici uygulamanızı sizlere öneriyoruz. Bu uygulamayı da masaj olarak yapmanız gerekmektedir. Eğer sandalet tarzı ayakkabı modellerini giyiyor veya çok fazla etek kullanmayı istiyorsanız, vücudunuzun nemini en iyi şekilde koruyabilmek amacıyla nemlendiriciyi gün aşırı kullanabilirsiniz. Bunun yanında vazelin sürmeyi de deneyebilirsiniz.

Topuk Ve Dirsek Bakımı

Genel olarak topuklar ve dirsek bölgeleri üzerinde nasır oluşumlarını engellemenin en kolay yolları arasında pudra ya da nemlendirici yer almaktadır. Bazı zamanlarda topuk törpüsü de kullanılabilmektedir. Ancak topuk ve dirsek bölgeleri üzerinde masaj yaparak nemlendirici sürmek, genel anlamda başarılı sonuçlar almanızı sağlamaktadır.

Yüzünüzü gerekli özeni gösteriyor fakat cildinizin diğer kısımlarını ihmal ediyorsanız dermatologlar, pürüzsüz ve sağlıklı bir vücut derisinin de eşit olarak bakımının yapılmasını göstermektedir. Cildin gereksindiği bakımı herhangi bir şekilde göstermemek, erken yaşlanma belirtileri ya da daha kötüsü, cilt kanseriyle sonuçlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu bir araştırmaya dikkat çekerek genç bayanlarda melanoma tümörünün en fazla gelişmeye devam ettiği bölgenin gövde olduğunu söylenmektedir. Güneş ışınlarından etkin şekilde korunmayan cilt, ilerleyen yıllarda da hassaslığından bir şey kaybetmemektedir.

Bilmesek bile piyasa üzerinde tedarik edilen markalara ait cilt bakım ürünleri, içlerinde barındırdıkları koruyucu ve kimyasal maddeler kullanılarak vücut üzerinde yer alan gözeneklerimize nüfuz ederek uzun süreli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Günümüzde bu etkilerin farkında olmaya devam eden ve özel uygulamalar sayesinde evde, doğal malzemeler ile oluşturulan karışımları kullanarak ciltlerine bakım yapabilirsiniz. Bu nedenle internet üzerinden pek çok öneri karışım bulabilmeniz mümkündür. Bu öneriler konusunda olmazsa olmaz birkaç temel malzeme yer almaktadır. Bu makalemizde sizler için vücut bakımı konusunu bir araya sizler için getirdik.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu