Sağlık

Varis Tamamen Yok Edilir Mi?

Hem sağlık hem de estetik açıdan rahatsızlık verici bir hastalık olan varis hastalığı kadınlarda daha yaygın şekilde görülür. Bu nedenle tedavisi merak edilir.

Varis tedavi edilmediğinde sürekli ilerleyerek daha belirgin hale gelmesiyle bilinir. Buna ek olarak tedavinin gecikmesiyle birlikte tansiyon, şeker, kalp gibi hastalıklar da meydana gelir. Bu da tedavinin daha zor bir hal almasına sebep olur. Genellikle varis hastalığına genetik faktörler yol açar. Bunun yanı sıra özellikle oturarak yapılan işlerde bacak adaleleri yeteri kadar çalışmadığından dolayı varis hastalığı daha sık görülür.  Genetik faktörlerin yanı sıra hormon ilaçları da varis hastalığına neden olabilir. Bu gibi sebeplerle ortaya çıkan hastalığın tedavi edilebilmesi için son birkaç yıla kadar cerrahi müdahale uygulanıyordu. Ancak artık yeni tedavi yöntemleri uygulanmaya başlandı.

Varis Nasıl Yok Edilir?

Varis tamamen yok edilir mi diye merak edenler için tıbbi tedavilerin haricinde önerilen ilk yöntem varis çorabıdır. Bu çorabın günlük yaşamda kullanılması koruyucu etki meydana getirir. Varisli hastaların uzun süre boyunca aynı pozisyonda kalmamaları önerilir. Bu kişiler çok yüksek topuklu ayakkabı giymemeli, düzenli olarak yürüyüş yapmalıdır. Yürüyüşün haricinde yüzme de önerilen sporlar arasında yer alır.

Varisi yok etmek için giyilen pantolona dikkat edilmelidir. Çok dar pantolonlar dolaşım bozukluklarına yol açacağından dolayı daha bol olanlar seçilmelidir. Akşam olunca soğuk su ile masaj yapmak ve ayakları yukarı kaldırarak dinlenmesini sağlamak hastalıkta rahatlatıcı etkiye sahiptir. Varis olan kişilerin kilo alımına dikkat etmeleri gerekir. Çünkü kilo alımı varisin artmasına neden olur. İdeal kiloya sahip kişilerde ayaklara daha az yük biner ve böylece vücut rahat olur. Ayrıca hastaların çok sıcak yerlerden kaçınmaları da tavsiye edilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu