Hamilelik

Hamileliği Engelleyen 9 Neden

Hamileliği engelleyen sebepler hayatımızda yer almaktadır. Bu koşulları bilerek doğru tedavi uygulanması gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlere Hamileliği engelleyen 9 nedenden bahsedeceğiz.

Rahim Hastalıkları

Tüp kanalları üzerinde cerrahi müdahaleler, iltihabi problemler, bağırsak ya da başka nedenlerle yapılacak olan karın ameliyatları bu problemin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Hormonal Bozukluklar

Kadınlarda yumurta gelişimi ile beraber bu konuda çatlamasını sağlayan hormon seviyelerinin bozulması durumuyla başlamaktadır. Genç kızların adet dönemleri içerisinde menopoza yakın bayanlarda, yumurta oluşum ve çatlamasında neden olabilir. Bu sorun hamileliği engelleyen nedenler arasındadır.

Pıhtılaşama Problemleri

Tiroit problemleri gibi sorunlar, gebe kalma şansını düşürmekte veya düşük ve erken doğum riskini yükseltmektedir.

Metabolik Sorunlar

Diyabet problemi bağışıklık sistemini etkilemektedir. Karaciğer ve böbrek hastalıkları da hamileliği engelleyen sebepler içerisindedir.

Alkol Ve Sigara

Aşırı oranlarda alkol ve sigara tüketme, bayan ve erkeklerde kısıklık faktörü oluşturarak gebeliği engellemektedir.

Kilo Durumu

Aşırı zayıflık veya şişmanlık durumu adet döngüsünü bozmakta ve gebelik oluşum şansını düşürmektedir. Erkeklerde yer alan şişmanlık ise sperm sayı ya da kalitesinin azalmasına neden olabilmektedir.

Yaş Durumu

Kadınlar kendilerine yetecek kadar yumurta rezervi ile doğmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte yavaş yavaş azalmakta, 35-40 yaşından sonra sayıca azalma ile beraber kalitede düşmektedir.

Kullanılan İlaçlar

Kanser tedavisi içerisinde kullanılan kemoterapi ilaçları sperm sayı ve kalitesini bozmaktadır.

Vajinal Kuruluk Problemi

Vajinal kuruluk problemi bulunan kadınların kullanmış olduğu kayganlaştırıcı maddeler, sperm kalitesini olumsuz etkilemekte gebelik oluşumunu geciktirmektedir

Sperm Kalitesi

Gebeliği engelleyen sebepler arasında erkeklerde sertleşme ile düşen ve kalitesi bozulmuş spermler gelmektedir. Bu tür hastalıklar kadınların gebe kalmasını engelleyen faktörler arasında yer almaktadır. Hamile kalmak için mutlaka önleminizi almanız gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu