Güzellik

Selülitten Kurtulmada Basit ve Etkili Bir Yöntem

Selülit, çağımız kadınlarının en fazla şikayet ettiği ve tedavisi içinbirçok yöntemin denendiği sorunlardan biridir. Bu konuda birçok krem, jel vb ürünler satışa sunulmakta veya tıbbi bazı yöntemlerin uygulanması denenmektedir. Ancak her zaman herkesin bu ürünleri alabilmesi ya da gerekli operasyonları yaptırması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle evde uygulayabileceğiniz küçük püf noktaları ile işe yarar bir sonuç elde edebilirsiniz.

Fiziksel olarak uygulayabileceğiniz birkaç noktadan bahsetmeden önce beslenme açısından yardımcı olabilecek gıdalardan bahsetmek gerekiyor. Öncelikle siyah kuru üzüm ve etkilerinden bahsetmekte yarar var. Bu kuru meyveyi mümkünse çekirdekli tercih etmeniz ve çekirdeklerini çiğneyerek yemeniz gerekiyor. Çünkü tüm antitoksidan ve yağ yakıcı maddeler çekirdeğin içinde gizli. Bunun yanı sıra ara öğünlerde tüketeceğiniz özellikle kivi ve ananas hem lif oranlarının yüksek olması hem de kivideki c vitamininin metabolizma hızlandırıcı etkisi nedeniyle tercih etmeniz gereken meyveler arasında yer alıyor. Eskiden tropikal ürün oldukları için her yerde bulunmayan bu meyveler artık hemen hemen her markette bütçenize hitap ediyor.

Şimdi gelelim asıl selülitten kurtulma yöntemine. Bildiğiniz üzere piyasada satılan selülit kremlerinin çoğu sürüldüğü bölgeyi soğutarak iş görmekte ve oldukça yüksek fiyatlarla satılmaktadır. Ancak bu fizyolojik süreci evinizde gerçekleştirmeniz de mümkündür. Öncelikle banyoda kullandığınız bir duş jeli ya da sabun ile selülit sorunu olan bölgeye 1 dakika kadar masaj yapmanız gerekiyor. Bu kan dolaşımınızı harekete geçirecektir. Ardından marketlerden rahatlıkla bulacağınız banyo vücut fırçaları ile sorunlu bölge kızarıncaya kadar hafif hareketlerle ama biraz bastırarak sürtmeniz gerekiyor. Kızarmaya başlayan bölgenin hafif hafif kaşınmaya başladığını da hissedebilirsiniz. Bu kilo durumunuza göre değişecektir. Bölgede kan dolaşımı iyice hızlandıktan sonra yani bölge kızardıktan sonra mümkün olduğunca soğuk su tutmanız gerekiyor ve bu şekilde soğuk hali ile duştan çıkabilirsiniz. Buradaki mantık şudur: Vücutta giderek ısınan bir bölgeye soğuk su uygulandığında vücut eski ısıya kavuşabilmek için oraya normalden fazla ısı gönderecek bu ısı da bölgedeki yağları parçalayarak elde edilmeye çalışacaktır.

Herhangi bir zararı olmayan bu yöntemi, pahalı bir krem almadan önce denemeye değer diye düşünüyorum. Bunu mümkünse hergün yapmanız ya da en kötü ihtimalle gün aşırı yapmanız gerekiyor. İstikrarlı olmak amaca ulaşmanız için önemli. Bunun yanında bir de sağlıklı beslenme kurallarına uyarsanız tüm vücudunuzun size olumlu tepki gösterdiğini görebilirsiniz.

Şimdiden sağlıklı günler dileriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu