Eğitim & Kurs

Oyuncu Teknikleri Sahnelerin Yıldızı Olun!

Oyuncu olmak için eğitim gerekir ve bunun için de birtakım yöntemlerden yararlanılmaktadır. Yani oyunculuk eğitimleri içinde teknik bölüm içeriğin bir bölümü gibi düşünülebilir.  Uzun vadede başarılı ve sağlam adımlarla ilerleme açısından düşünülürse temellerin iyi atıldığı bir eğitimin olması son derece önemlidir.  Mesleki açıdan yeterlilik kazanabilmek için yeteneklerinizin eğitimle şekillendirilmesi kritik bir öneme sahiptir.

 Oyunculuk Teknikleri Neler

Rol yaparken kullanılabilen oyunculuk teknikleri ve kısaca içerikleri şu şekilde açıklanabilir:

  • Shakespeare tekniği, en zor tekniklerden biridir ve farklı bir dil öğrenilerek o dilde hisse girilmeye çalışılır.
  • Yöntemsel oyunculuk tekniği, rolü yapılacak kişinin alışkanlıkları, hisleri vs. anlamaya çalışılır.
  • Stanislavski tekniği, analiz üzerine kuruludur. Karakterin analizi, davranışının doğru olup olmaması ele alınır.
  • Brecht tekniği abartılı bir oyunculuk sergilenmesi gereken tiyatro gibi sahne sanatlarında ağırlıklı kullanılan yöntemdir. Jestler bu teknikte büyük önem taşır.
  • Artaud tekniği, en zor bir diğer tekniktir. Oyuncuların karakter geçmişi, bilinçaltı, anı ve duyguları öne çıkar. Odak noktası bu bölümlerdir.
  • Meisner tekniği, etki tepki ile uygulanan bir yöntemdir ve duygusal açıdan empati söz konusudur.

Başarılı bir kariyer sahibi olmak istiyorsanız oyunculuk teknikleri konusunda eksiksiz uygulamalar yapmaya odaklanmanız gerekir.  Zor teknikleri başarıyla yapabilmek ve buna odaklanmak gelişim açısından son derece önemlidir.

Sahne İle İlgili Teknikler

Sahne duruşları, rolün gereklilikleri ve diyaloglara göre değişebilen bir özelliktedir. Yani oyuncular bu durumları temel alarak hareket eder. Beden dilinin doğru kullanımı, olması gerektiği gibi kullanmak bu noktada son derece önemlidir. Duyguların izleyen kişilere doğru biçimde aktarılması için jest ve mimiklerin de başarılı biçimde olması gerekir. Yani kendinizi ve rolünüzü doğru şekilde aktarabildiğiniz ölçüde başarılı bir oyuncu olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu