Moda

Moda Nedir, Neden Önemlidir, Nelerden Etkilenir?

Moda Nedir, Neden Önemlidir, Nelerden Etkilenir? Moda ve etkileri genel bir kavram olarak insan hayatında her alanda karşımıza çıkmaktadır. Moda geniş anlamıyla değişimi ifade etmektedir.

Moda Nedir, Neden Önemlidir, Nelerden Etkilenir? Giyim kuşam, mobilya araç, gereç her türlü eşyada modanın izleri görülmektedir. İnsanların yaşam tarzına yön veren moda her türlü dış etkenlerden etkilenmektedir. Bunlar ekonomi, teknoloji, siyaset ve din gibi olgular modanın temel taşlarını oluşturmaktadır. Yeniliklere açık olmak, farklılıkları yaşamak, değişik ürünler giymek her toplumun ihtiyaçları arasındadır. Yeniçağda moda kavramı modernleşecek giyim, mobilya, araç ihtiyaçları değişmektedir.

Ülkelerin ekonomik durumu modaya ayak uydurmak için çeşitli faaliyetler de bulunabilmektedir. Belirli aylarda dönemin moda renklerini ve kumaş türleri ne yansıtmak için moda haftaları defileler düzenlenmektedir. Bu moda fuarları ülkenin ekonomisine katkı sağlayarak finansal açıdan önem arz etmektedir. Her ülkenin insanlarının sosyolojik etkileşimleri farklı olduğu için kendine özgü moda yani giyim kuşam kültürü farklıdır. Bu açıdan bakıldığında modanın hem sosyolojik hem siyasal etkilerine rastlanmaktadır. Kültürel kıyafetler o ülkenin moda kültürüne katkıları olumlu yönde kendini göstermektedir.

Moda ve Siyaset

Moda Siyaset ilişkisi geleneksel kıyafetleri moda tasarımcılarına ilham vermektedir. Modanın geleneksel bütünleştirici etkisi ile topluma değerler katmaktadır. Örneğin İskoçya’nın kilti, Litvanya’nın önlük ve yelekleri, Peru’nun kat kat etekleri, Fas’ın babuşları geleneksel kıyafetlerdir. Modanın etkilendiği sosyolojik kavramlar insanları farklı boyutlara taşımaktadır.

Moda ve Din

 Moda ve din her zaman gündeme gelen olgusal bir kavramdır. Din kutsal sayılan Tanrı veya tanrılara inanmak için kullanılan göreceli sezgisel bir olgudur. İnsanların kendi tercihlerine oluşturan din görüşleri farklılıklar içermektedir. Bu açılardan bakıldığında din kavramı her alana teşkil etmektedir. Örneğin yeme-içme giyim kuşam gibi yaşam tarzına yön vermektedir. Değişik ülkelere bakıldığında İran din giyinme modasına en çok uyan ülke gibi gözükmektedir. Dini kıyafetlerde dönemsel olarak modaya ayak uydurmaktadır. Kapalı kadınların tercihi ferace pardesü trençkot her dönem farklılıklar göstermektedir.

Moda ve Teknoloji

Moda ve teknoloji genel ifade olarak Teknik bir kavram olarak gözükmektedir. Teknoloji Her çağın olmazsa olmaz bir kavramıdır. Sanayileşen toplumlarda ekonomik refah düzeyi her zaman üst seviyededir. Örneğin bir fabrikada işlenecek olan tam pamuk fiziksel yapısı gelişmiş makinalar ile daha farklı boyutlar kazanmaktadır. Bununla birlikte kullanılan kumaşlar modern yapılara kavuşmaktadır. Pamuk ve İplik fabrikalarının çoğalması ile moda tekstil geniş bir ağa sahip olmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu