Diyet

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Yumurta diyeti, adından da anlaşıldığı gibi bol bol yumurta tüketilen bir diyet uygulamasıdır. Yumurtanın uzun süre tok tutması ve besleyici özelliğinin fazla olması, onu bu diyetin ana malzemesi yapmıştır.

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli bir diyettir. Yumurta sevenler için en ideal diyet uygulamalarından birisidir. Doğru uygulama ile bir haftada 3 ila 5 kilo arasında zayıflama gerçekleşebilir.

Yumurta Diyeti Nedir

Diyet 3 ana, 3 ara öğün olmak üzere toplam 6 öğünden oluşmaktadır. Haftanın bütün günlerinde beslenme düzeni aynı şekildedir. Sabah, öğlen, akşam ana öğünlerinde yumurta tüketilerek uygulanmaktadır. Bu öğünlerde alınan yumurtanın suda haşlanması gerekmektedir. Yağda yapılan yumurtalar, diyet sırasında tüketilmemelidir. Haşlanan yumurtaların ise tuz ve baharat eklenmeden tüketilmesi gerekir.

Yumurta diyeti uygularken gün içinde bol miktarda su tüketilmesi gerekir. Öğünlerin her gün aynı saatte yenilmesi ve atlanılmaması önemlidir. Her kahvaltıda bir adet haşlanan yumurta tüketilmesi gerekir. Bunun dışında diğer öğünlerde sadece termal işlenmiş gıdalar tüketilmelidir. Beslenme düzenine ek olarak gün içinde spor yapmak da önemlidir. Hareket halinde olmadan sadece yumurta diyeti ile kilo vermek çok mümkün olmayacaktır.

Yumurta diyeti yaparken her hangi bir sebeple diyetiniz bozulduysa yeniden en baştan başlayın. Örneğin bir haftalık diyet menüsünün üçüncü günü diyetiniz bozuldu. Ertesi gün hemen kalan günden devam etmek yerine ilk günden diyetinize başlamanız gerekir.

Diyeti Kimler Uygulamamalı

Yumurta diyeti bol proteinli bir diyet uygulamasıdır. Bu nedenle fazla protein alımına müsait olmayan kişilerin uygulamaması gerekir. Emziren anneler ya da hamilelerin bu diyeti uygulamaması gerekir. Her ne kadar yumurta besleyici olsa da hem anne hem bebeğin beslenmesinde tek başına yeterli değildir. Bu sebeple hamileyken anne karnındaki bebeğin beslenmesi için uygulanmamalıdır. Emzirme döneminde ise sütün kalitesi ve miktarını azaltacağı için diyet uygulanmamalıdır. Yumurta diyeti böbrek yetmezliği olan kişiler tarafından uygulanmamalıdır. Ayrıca yüksek tansiyon ve sindirim sistemi rahatsızlıkları olanların da yumurta diyeti uygulamaması gerekir.

Yumurta diyetinin zararları uzun süre uygulandığında ortaya çıkar. Yetersiz ve tek taraflı bir beslenme düzeni olduğundan aylarca uygulanmaması önerilmektedir. Yumurta diyetinin süresinin 1 hafta ile sınırlandırılması gerekmektedir. İstenen kiloya ulaşana kadar 1 hafta diyet yapıp 1 hafta ara vererek uygulama yapılmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu