Ekonomi

Kredi İhtiyaç Hesaplama

Tüketicilerin her türlü acil ihtiyaçları için başvurdukları ihtiyaç kredilerinde ne tutarda krediye ihtiyaç olduğunun hesaplanması oldukça önemlidir.

Ülkemizde özellikle ani ihtiyaçların finanse edilmesinde bankaların verdiği ihtiyaç kredileri çok büyük oranda tercih edilmektedir. Ülkemizde 48 ay vadeye kadar verilebilen ihtiyaç kredilerinde faiz oranları bankaların kendi kredi politikaları ve ülkenin genel ekonomik durumu ile ülkenin genel faiz politikaları etkilemektedir. Bu anlamda kredi ihtiyaç hesaplama oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Ülkemizde son yıllarda çekilen kredilerin geri ödenmesinde bazı zorluklar yaşanmaktadır. Gerek ekonomik durgunluk gerekse yaşanan ekonomik anlamda çalkantılı süreçler bunda oldukça etkilidir. Diğer bir etkili olan ise insanların ödeme imkânlarını aşan ve ihtiyaçlarından fazla çekilen ihtiyaç kredileri olmaktadır. Çünkü ödeyebileceğinden fazla ya da ihtiyacından fazla çekilen krediler en ufak ekonomik sıkıntısında insanların zor durumda kalmasına sebep olmaktadır. Buda kredilerin ödenememe riskini ortaya aaçıkarmaktadır.

İhtiyaç Duyulan Kredinin Hesaplanması

Tüketiciler ihtiyaç duyduğu kredileri hesaplarken oldukça dikkatli olmak zorundadırlar. Çünkü yanlış hesaplamalar ödeme zamanlarında insanları zor durumda bırakabilmektedir. İhtiyaç kredisinde çekilecek miktarın belirlenmesinde önem önemli nokta ödeme gücüdür. Çünkü ödeme gücünden fazla olacak taksitler tüketicileri oldukça zor durumda bırakacaktır. Bununla birlikte acil ihtiyaçlar iyi şekilde hesaplanmalı ve ihtiyaçlar doğrultusunda kredi çekilmelidir. Özellikle ihtiyaç kredi faiz oranları bu anlamda oldukça önemlidir. Çünkü bazı zamanlarda bu faiz oranları oldukça yüksek durumda iken bankaların çeşitli kampanya dönemlerinde oldukça cazip indirimler yapılmaktadır.

Bu sebeple ihtiyaçlar çok acil değilse bankaların kampanya dönemlerini beklemek çok daha mantıklı olacaktır.  Ödeme gücüne uygun, kampanyalı faiz oranları ve az masraflı ihtiyaç kredileri çekilebilecek en ideal ihtiyaç kredi çeşitleri olarak dikkatleri çekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu