Yaşam

Isı Yalıtım Nasıl Yapılır?

 

Isı yalıtımı konusu sadece kış ayları için gererli bir konu değildir. Özellikle yaz aylarında klima gibi soğutucularda tarafından elde edilen serin havanın muhafaza edilmesi de ısı yalıtımı konusunda girmektedir. Bu sebeple özellikle sıcak yaz günlerinin başladığı su günlerde ısı yalıtımı nasıl yapılır konusu birçok kişi tarafından öğrenilmek istememektedir.

Isı yalıtımı birçok anlamda büyük avantajlar sağlamaktadır. Bunların başında kışın ısınma giderleri yazın ise serinleme giderlerinin düşmesidir. Isı yalıtımı iyi bir şekilde yapılmış ve insanların evlerinde kendi başlarına alacakları bazı önlemler kaliteli ve yeterli bir ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Isı yalıtımı aynı zamanda yaşam kalitesini de yükseltir. Kışın sıcak ortamlarda rahat bir yaşam sağlarken yazında serin ortamlarda sıcaklardan etkilenmeden yaşama imkânı sunmaktadır. Bu sebeple ısı yalıtımı aileler için oldukça önemli ve değerli bir olaydır.

Etkili Isı Yalıtımı Sağlama

Etkili ısı yalıtımı ile kişiler çok fazla maliyete katlamamdan hem yazın hem de kışı ısıdan tasarruf sağlayabilmektedir. Bu sebeple kişilerin evlerinde yapacakları birkaç dikkatli hareket ve küçük değişikliklerle verimli bir ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Isı yalıtımı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar ise şu şekildedir;

  • Evde pencere ve kapılar sürekli kapalı olmalıdır. Çünkü hem yazın hem de kışı evde olan sıcak veya soğuk havalar açık olan bu pencere ve kapılarda dışarı gideceği için ısınma ya da soğumada sorunlar yaşanacaktır.
  • Pencerelerin ve kapıların contaları kontrol edilerek eskiyenler değiştirilmelidir. Bu sayede kapı ve pencerelerin havayı sızdırmasının önüne geçilmektedir.
  • Klimalar yüksek ayarda çalıştırılmamalıdır. Çünkü ayar yükseldikçe harcadığı enerjide artacaktır. Bu sebeple düşük ayarda uzun süre çalışan klimalar daha tasarruflu bir ısı yalıtımı sağlamaktadır.
  • Klima ve kombi petlerinin önünde hava sirkülasyonunu engelleyecek cisimler olmamalıdır. Bu gibi önlemler kişinin evde alacağı ve ısı yalıtımı sağlayan önlemler durumundadır.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu