Hamilelik

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu

 

El bileğindeki Karpal Tünel denilen alanda meydana gelen hastalık bu adı alır. Hamilelerde gözlemlenen bu hastalığın tedavisi de mümkündür.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Ellerin bilek bölgesinde sinir uçlarına baskı oluşması Kartal Tünel Sendromu adını alır. Kartal Tünel bölgesinde parmakların hareket etmesini sağlayan sinir uçları bulunur. Bu sinir uçları sayesinde de sorunsuz bir şekilde el parmakları oynar. Ancak kimi zaman parmaklardaki hareketlerde bir takım kısıtlamalar da gözlemlenir. Bu kısıtlamalar nedeni ile de kişi artık hareketlerine devam edemez. Ayrıca parmaklarında ağrı da oluşur.

El parmaklarında acı duyma ve hareket kısıtlamasının asıl nedeni sinirlere yapılan baskıdır. Karpal Tünel Sendromu bu sinir uçlarının baskı görmesidir. Görülen baskı nedeni ile de kişilerin yaşam kalitesinde düşme meydana görülür. Ayrıca gebelikte Karpal Tünel Sendromu ile karşılaşma durumu çok daha fazladır. Gebelerin bir kısmında bu hastalık karşımıza çıkar.

Gebelikte Karpal Tünel Sendromu

Gebelik sırasında kadınların vücudunda ciddi rahatsızlıklar oluşur. Oluşan bu rahatsızlıklar nedeni ile kadınların hamileliği de son derece zor bir hal alır. Karpal tümel Sendromu da gebelerde daha yaygın bir şekilde ortaya çıkar. Bunun en önemli nedeni de gebelikte kadınların vücudunun çok fazla su toplamasıdır. Fazla su toplayan vücut sinir uçlarına baskı yaptırır. Bu baskı sonucunda da hamilelerde Karpal Tümel Sendromu oluşur. Gebeliğin bitmesi ile birlikte de bu sorun ortadan kalkar.

Karpal Tümel Sendromu Tedavisi

Hastalığın erken tespit edilmesi acının önlenmesi ve hasarın giderilmesi açısından son derece önemlidir. Sinir uçları daha fazla hasar görmeden Karpal Tümel Sendromu tedavisi gerçekleşir. Egzersizler ve ilaç tedavisi ile hastalığın tüm etkileri ortadan kaldırılarak insanların rahatlatılması ve acıdan kurtulması sağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu