Güzellik

İdeal Bir Cilt Bakımının Beş Kuralı

ideal cilt

Her kadın, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Işıl ışıl, hoş bir cilt; güzelliğin de ölçütleri arasındadır.
Genellikle kadınlar için bakım denildiğinde yüz bakımı akla gelmektedir. Her ne kadar kişisel bakım, hijyenden; el ve tırnak bakımına dek geniş bir yelpazede uzansa da en çok dikkat çeken bölge olması nedeniyle yüz bakımı özel bir özen istemektedir.
Cilt bakımında nelere dikkat edilmelidir?
Yüz temizliği önemlidir
Yüz bakımı, temizlikle başlar. Öncelikle ilk iş, cilt tipine uygun bir temizleme ürününün düzenli olarak i genellikle sabah ve akşam günde iki kez kullanılmasıdır. Cildimiz hergün dışarıdaki çok çeşitli etmenlere maruz kalır ve cilt yüzeyinde kir birikir. Bunun yanında iri gözenekler bu kir ile dolarak siyah nokta ve sivilce gibi cilt sorunlarına davetiye çıkartır. Bu sebeple cildin düzenli olarak temizlenmesi, pürüzsüz ve sağlıklı bir yüz için ilk şarttır.
Tonik mutlaka uygulanmalıdır
Cildin derinlemesine temizlenmesi için
temizlik ürünleri çoğu kez yetersiz kalmaktadır. Daha derin bir temizleme, cildin temizlik ürünleri ile yıkanmasının ardından tonikle silinmesiyle mümkün olmaktadır. Tonik yerine gülsuyu ya da soda gibi doğal ürünler de kullanılabilir.
Cildin nemlendirilmesi önemlidir
Cilt sağlığında cildin nem dengesinin normal düzeyde olması şarttır. Özellikle kış aylarında cildin nem dengesi alt üst olmaktadır. Cilt tipi ile içinde bulunulan mevsime uygun nemlendirici seçilerek, sabah ve akşam temizliğin ardından cilde uygulanmalıdır. Nemlendirici uygulandıktan sonra cilt üzerine hafif nemli bir bezle nazik dokunuşlar uygulanarak fazla nemlendirici alınmalıdır. Yaz aylarında yoğun nemlendirici uygulamasına gerek yoktur. Koruma faktörlü güneş kremleri de nemlendirici olarak yeterli olmaktadır.
Sigara cildin düşmanıdır
Hiçbir şey sigara kadar bir kadının güzelliğinden çalamaz! Sigara cildi erken yaşlandırarak, leke gibi problemlere yol açtığı gibi dişler üzerinde yarattığı lekelenme ve sararmalarla da oldukça sağlıksız görünmenize sebep olacaktır.
Beslenmeye Dikkat Edilmelidir
Yüz güzelliğinin sırrı yarıya kadar cilt bakımı ise geriye kalanı düzenli ve dengeli bir beslenmedir. Aşırı tuz tüketimi ile kızartmalar, hamur işleri ve yağ cildin düşmanıdır. Cilt sağlığı için antioksidan oranı yüksek yeşil sebzeler bakımından zengin bir beslenme alışkanlığı kazanmak gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu