Teknoloji

Hipersonik Teknolojisi İle Uzayın Sınırında Yolculuk

Hipersonik Teknolojisi İle Uzayın Sınırında Yolculuk! İnsan yaşamının her alanına giren teknoloji, yaşamı da etkilemeye devam etmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile de, zaman kavramı daha da önem kazanmaktadır. Bu da, ulaşım sektörü içerisinde devrim niteliğindeki yeniliklerin yapılmasını sağlamaktadır.

Hipersonik Teknolojisi İle Uzayın Sınırında Yolculuk! 2010 senesinden bu tarafa, İngiltere merkezli Reaction Engines adındaki havacılık firması, baş döndüren hızlarda çalışabilecek motorlar geliştirmeye çalışmaktadır. Başta İngiltere olmak üzere dünya üzerindeki birçok ülke, hipersonik teknolojisi üstünde çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Çin içerisinde faaliyetlerini yürüten bir teknolojik firma, saniyede bin altı yüz metre hız ile uzun mesafeli uçuşları, kısa sürede gerçekleştirme imkan tanıyan hipersonik uçak seferleri yapmayı planladığı açıklanmaktadır. Bu seferlerin hayata geçmesi sayesinde, Şangay’dan New York şehrine yapılacak uzun mesafeli yolculuklar iki saate düşebilmektedir. Yahut da insanlar, Londra’dan Sidney’e yalnızca dört saatte ulaşabilmektedir.

Hipersonik Teknolojisine Yatırımlarda Artış

Hipersonik teknolojiyi kullanarak gerçekleştirilecek uçaklar konusunda dünyada ciddi bir rekabet yaşanmaktadır. Bu konuda her sene değişik bir ülke içerisinden yeni bir hamle ortaya çıkmaktadır. Hipersonik teknolojisine sahip uçaklar, ses hızından beş kat daha fazla bir süratle uçabilmektedir. Şangay şehrinde yer alan şirkettin resmi internet sitesi üstündeki bilgilere göre, ilgili teknolojik uçağın test uçuşlarının 2025 yılında planlandığı açıklanmaktadır.

Yapılan açıklamanın devamında ise, bu test sürüşünden beş sene sonra, yani 2030 senesinde, küresel ölçekte Hipersonik teknolojisiyle uçuşların gerçekleşeceği bilgisi yer almaktadır. Ayrıca şirket, bu Hipersonik teknolojisine sahip uçakların ve gerçekleştirilecek uçuşların nasıl olacağını gösteren bir video da yayımlamaktadır. Videonun detayında dikkati çeken şey ise, tüm yolcuların uzay kıyafeti giymeleridir. Videoda yer alan görüntülerde, yolcuların normal bir uçağa biner gibi bindikleri, koltuklarında herhangi bir oksijen tüpü gibi bir cihaz kullanmadıkları da gözlenmektedir.

Hipersonik teknolojisi ile uçuşa geçen uçakların, dikey bir pozisyonda iniş yapması gerekmektedir. Normal uçuşlardan farklı olduğu için yolcular açısından korkunç bir uçuş deneyimi sunmaktadır. Başta Çin havacılık ve uzay bilimi teknolojileri firmaları olmak üzere, dünya üzerindeki devlet kurumları da hipersonik teknolojisine sahip uçaklar geliştirmeye çalışmaktadır. Bu teknolojik gelişme sayesinde, yalnızca iki saatlik bir zaman süresince, dünyanın doğu yarım küresinden batı yarım küresine uçuş sağlanabilecektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu