Burçlar

Burçlar ve Gök Cisimlerinin İnsan Karakterine Etkisi

Burçlar ve Gök Cisimlerinin İnsan Karakterine Etkisi Nedir? İnsanın karakter yapısına tesir eden faktörler, İslam alimlerince hem klasik hem de modern eserlerde yer aldığı gibi incelenmiştir. Çalışmalar ve incelemeler, insanların karakter yapısı üstünde çok farklı etkenlerin olduğu vurgulanmaktadır.

Burçlar ve Gök Cisimlerinin İnsan Karakterine Etkisi Nedir? Her bir etkene maruz kalan insanların aynı şekilde bir oluşuma neden olma oranı oldukça düşüktür. Her insanın şahsiyet oluşumu üstünde farklı neticeler doğurmaktadır. Aynı etkiye sahip ve aynı karakter yapısı etkisi gösterdiğini söylemek de zor görülmektedir.

Karakter Yapısı Üstünde Çok Yönlü Etki

İnsanların karakter yapısının etkilenmesi, insanın değişik etkenler ile hem pasif hem de aktif olarak ilişkide bulunması ile de değişim göstermektedir. Kozmik olaylar, insanoğlunu etkilemektedir. Geleneksel tıbbın tedavi yöntemlerine bakıldığında, ay hareketleri hesaba katılarak bir sistem geliştirildiği görülmektedir. Bu da, ayın hareketlerinin insanların üstündeki etkisine işaret etmektedir. Ayrıca güneş ile ayın hem hareketleri hem de konumları, oluşturdukları çekim gücü gibi etkenlerle yerküreyi etkilemektedir. Gelgit olayları ile hem insanları hem de diğer canlıları etkilemektedir.

Burçların insan karakterine olan etkisi, özel manada astroloji ilminin konusu içerisinde yer almaktadır. Ancak astroloji, mevzuyu tek bir etken ile anlatma ve indirgeme eğilimi göstermektedir. Kalıplar haline dönen ifade ve tanımlar ile insan değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Astroloji, burçların sayısını on iki olarak sınırlamaktadır. Kuranda yer alan şekli ile örtüşmeyen bu rakam, astronomi ilmi ile de bu sınırlama teyit edilmemektedir. Burçların insan üstündeki tesirinin astrolojide yer aldığı gibi olması, Kuran ile çelişmektedir. Ayrıca on ikiden de çok fazla burç olduğu da anlaşılmaktadır.

Burçların Kaderi Tayini İddiası

Modern psikoloji, şahsiyet denilen kişiliği, insanın hem duyuşu hem düşünüşü hem de davranışı üstünde etkisi olan faktörlerin kendine has bir örüntüsü şeklinde tarif etmektedir. Yani insan karakterinin oluşumunun, doğumla başlayıp hayatın son anına değin sürdüğü üstünde durmaktadır. Astrolojinin insanın doğumu ile şekillenen karakter iddiasıyla da çelişmektedir.

Burçların oluşturduğu güç ile doğumla şekillenen karakterin hayatı boyunca taşınması fikri de, insan doğasını anlama açısından tam görünmemektedir. Astrologlar, gök cisimlerinin çekme ya da itme gücünden ziyade, insan kaderinin doğduğu andan itibaren yıldızlar tarafından yönlendirildiği iddiası bulunmaktadır. Bu da ilkel eski uygarlıkların mitolojilerinden gelmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu