Eğitim

Eğitim Öğretimde Dikkat Eksikliğinin Önemi

Eğitim Öğretimde Dikkat Eksikliğinin Önemi Nedir? İnsanlarda görülen dikkat eksikliği, son derece akademik bir hastalıktır. Aynı zamanda hem sosyal hem de psikiyatrik sonuçlara neden olabilen ve olumsuz tesirleri hayat boyunca görülebilen bir rahatsızlıktır.

Eğitim Öğretimde Dikkat Eksikliğinin Önemi Nedir? Dikkat eksikliği erkeklerde kadınlara göre daha yaygındır. Dikkat eksikliği bulunan bir insan genelde ayrıntılara çok fazla dikkat etmemektedir. Bu rahatsızlıkta insana, bazen iş yaşamında, bazen de okul hayatında hatalar yaptırabilmektedir.

Eksikliğin Erken Fark Edilmesi

Dikkat eksikliği sorunu, özellikle çocuk yaşta ilk belirtilerini göstermeye başlamaktadır. Şayet erken yaşta teşhisi konulmadığında ya da tedavi yapılmadığında, yetişkinliğe eriştiği dönemlerde de sorun devam edebilmektedir. İnsan, yaşamı boyunca çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemleri gibi evrelerden geçmektedir. Bu eksiklik, özellikle ve genellikle hiperaktif bozukluğu yaşayan çocuklar üstünde daha sık görülmektedir. Bu sorunu yaşayan insanlar, aynı yerde sabit bir şekilde durmakta zorluk çekmektedir.

Hiperaktivite özelliği taşıyan kişiler, sürekli hareket etmek istemektedir. Devamlı bir şeyle oyalanma isteği olan bu kişilere, şayet hikaye yahut ta bir olay anlatılmak istenirse, değişik hayallere dalıp anlatımdan kopma yaşayabilmektedirler. Çalışma esnasında işi yaşamında ise sürekli dalgın bir vaziyette ve de bitkin bir haldedirler. İşlerine bir türlü tam olarak yoğunlaşma yaşayamamakta ve sürekli hata yapmaktadırlar.

Sorunun Çözümü İçin Çare

Dikkat eksikliği sorunlu çocukların yardıma ihtiyacı bulunmaktadır. Yardım edilmediği takdirde, sorunun atlatılması, onlar için çok zordur. Yetişkinlerin dikkat eksikliği sorununun durumu biraz farklıdır. Yetişkinler için çok ilerlememiş vakaların kendi kendine tedavisi mümkün olabilmektedir.

Rahatsızlıklarının sorununa çare bulunamayan çocuklarda hiperaktif davranışlar sürekli sergilenmektedir. Böylece dürtülerini kontrol edemez bir hale gelmektedirler. Dikkat dağınıklığı sorunu ise ilerleme göstermektedir. Başta okul hayatını etkileyen bu davranışlar, ev hayatı ve yaşamın ileri evrelerini de etkilemektedir. Genellikle dikkat dağınıklığı, arkadaşları ile okulda yaşadığı sorunlarla keşfedilmektedir.

Yetişkinlik aşamasındaki dikkat eksikliği sorunu, hem zaman yönetimi olarak hem organize olma hem hedef belirleme hem de bir işi sürdürme konularında problemler yaşayarak ortaya çıkabilmektedir. Çocuk yaşlarda ise devamlı bir şeyleri tekrar etme başta olmak üzere, ya odaklanamama ya hayallere dalma ya da okuduğundan hiç bir şey anlamama gibi işaretlerle ortaya çıkmaktadır. Hem dikkat eksikliği sorununun hem de hiperaktivite bozukluğunun tedavisi için üçlü ittifak şarttır. Okul öğretmeni ile ailesinin yanı sıra çocuk psikoloğu ile işbirliği yapılması gerekmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu