Sağlık

Sağlıklı Beslenme Nasıl Yapılır?

 

Günümüzde aşırı kilo ve obezite oldukça büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bu anlamda sağlıklı beslenme nasıl yapılır sorusu kiloları ile problemi olan ve daha sağlıklı beslenmek isteyen birçok kişi için oldukça önemli bir soru haline gelmiştir. Çünkü ülkemizdeki insanlar tarafından sağlıklı beslenme konusunda oldukça yanlış bilgiler bulunmaktadır. Çünkü çok para harcamadan da sağlık ve dengeli bir beslenme yapılabilmektedir.

Özellikle basit ve etkili yöntemlere sağlıklı ve dengeli beslenme sağlanırken ailelerin bütçeleri de sarsılmamaktadır. Bu anlamda sağlıklı beslenmek için bazı hususlar oldukça önemlidir. Bu hususlara dikkat edilmesi ve beslenme alışkanlıklarındaki bazı kritik değişiklikler ile sağlıklı beslenme gerçekleştirilmektedir.

Sağlıklı Beslenme İlkeleri

Sağlıklı beslenme ilkeleri sayesinde daha sağlıklı ve uzun bir yaşam mümkün olmaktadır. Çünkü günümüzde sağlık sorunlarının büyük bir kısmı yanlış ve dengesiz beslenmende kaynaklı aşırı kilo ve obeziteden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple sağlıklı beslenme ile ilgili hususlara dikkat edilmeli ve buna göre beslenme alışkanlıkları değiştirilmelidir. Bu hususlar ise şu şekildedir;

  • Bol bol su içilmelidir. Bu oranda günde en az 2 litre olmalıdır.
  • Çok fazla yemek yerine az az sık öğünlerle yemek yenilmelidir.
  • Hep aynı besinleri tüketmek yerine değişik meyve ve sebzeler tüketilmelidir.
  • Beslenme ile birlikte egzersiz ve spor yapmayı kesinlikle ihmal edilmemelidir.
  • Sigara ve alkol beslenme konusunda en önemli risklerdir. Bu sebeple mümkün olduğunca sigara ve alkol tüketimi azaltılmalıdır.
  • Kuru baklagiller ve lifli yiyecekler sürekli tüketilmelidir. Özellikle farklı besin türlerinden tüketmeye dikkat edilmelidir.
  • İşlenmiş ve dışarıda satılan gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu gıdalar hem sağlıksız hem de kilo yapıcı etkisi bulunmaktadır. Sağlıklı besinler sağlıklı beslenmenin anahtarı olduğu unutulmamalıdır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu