Sağlık

Egzersizin Sağlıklı Yaşam Üzerindeki Etkileri

Egzersizin Sağlıklı Yaşam Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Fiziki aktivitelerin düzenli bir şekilde yapılmasına, egzersiz adı verilmektedir. Egzersiz, düzenli ve tekrar eder şekilde yapılan vücut hareketlerinin genel ismidir. İnsanların hemen hemen hepsi, sağlıklı bir yaşam sürmek istemektedir. Bunun için de, beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Uyku düzeni konusunda da, uzmanlar uyarmaktadırlar. Ama sağlıklı yaşamın en temel öğesi egzersizdir.

Egzersizin Sağlıklı Yaşam Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Düzenli ve tekrar edilir vaziyette yapılan egzersiz, hem ideal vücut ağırlığının korunmasına hem dayanıklı olmaya hem de esneklik gibi birçok konuda fayda sağlamaktadır. Diğer yandan da, sağlıklı bir yaşam adına kronik hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırmaktadır. Düzenli yapılan egzersiz ve sağlık maliyeti açısından da tasarruf sağlamaktadır.

Düzenli Egzersizin Sağlığa Faydaları

İnsanların çoğu, egzersiz yapmaktadır. Ama egzersizi düzenli bir şekilde sürdüren, çok az kişi bulunmaktadır. Egzersiz yapmanın sağlık için çok fazla faydası olsa da, düzenli yapılması ve devam ettirilmesi, sağlık açısından daha fazla hissedilmektedir.

Egzersiz İdeal Kilo Koruması Sağlar

Günümüzde fazla kilo sorunu çok sık karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Obezite konusu ise ülkemiz başta olmak üzere dünya genelinde bir sorundur. İnsan metabolizmasına alınan besin oranı ile harcanan enerjinin birbirini karşılamaması, ideal kilodan uzaklaşmaya yol açmaktadır.

Aşırı olan kilolar, hem kalp hem de damar rahatsızlıklarının yanı sıra diyabet gibi birçok hastalığa da yol açabilmektedir. Her gün ortalama olarak iki ya da üç saat gibi hafif bir yürüyüş yapmak, enerji dengesini sağlayabilmektedir. Bu yürüyüş, aynı zamanda ideal kilonun korunmasında da, önemli avantajlar sağlamaktadır.

Kan Basıncın Kontrol Altına Alınması

Kan basıncın yüksek seviyede olması, başta kalp krizi olmak üzere böbrek gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması ihtimalini arttırmaktadır. Egzersizleri düzenli ama orta şiddetli olarak ayarlamak, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkması muhtemel hipertansiyon gibi rahatsızlıklara yakalanma ihtimalini düşürmektedir. Ama kan basıncının tek başına kontrol edilebilmesi için egzersiz yeterli olmamaktadır. Bunun için de, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı, aynı zamanda planlı egzersiz şarttır.

Kolesterol Seviyesi

İnsan kanında yer alan HDL olarak adlandırılan ve bilinen iyi kolesterol düzeyini, düzenli yapılan fiziksel aktiviteler arttırmaktadır. Ama LDL ismi ile anılan kötü kolesterol düzeyi ise düzenli eksersizler sayesinde düşürülebilmektedir. Aynı zamanda da, koroner kalp rahatsızlıklarına yakalanma olasılığı azaltılabilmektedir. Fiziksel aktiviteler sayesinde plazma trigliserit düzeyi de düşürülebilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu