Eğitim & Kurs

Derslerde Başarılı Olmak İsteyenler Neler Yapmalıdır?

Derslerde Başarılı Olmak İsteyenler Neler Yapmalıdır? Derslerde başarılı olmak isteyen kişilerin yapması gereken belirli işlemler vardır. Bizde bu işlemleri sizler için ele aldık.

Derslerde Başarılı Olmak İsteyenler Neler Yapmalıdır? Not almak, dersi dinlemek, dersten sonra tekrar yapmak bu bilindik davranışlardan birkaçıdır. Ancak dikkat ettiğimiz zaman, daha fazlası da olmalı diyebiliriz. Çünkü bunları yapmasına rağmen başarılı olamayan çok kişi vardır. Peki nedir bizi başarıya götüren şey?

Derslerde Başarılı Olmak

  • Derslerimizde başarılı sayılabilmemiz için bir derse hiçbir şey bilmiyor gibi yaklaşmalıyız. Sıfırdan yeni baştan öğrenme gerçekleşirse, bu konuyu biliyordum diyerek yüzeysel geçilmez.
  • Not tutmak önemlidir. Her derste not tutmak ve düzenli bir defterinizin olması gerekir.
  • Okumaya ve okuduğunu anlamaya dikkat edilmesi gerekir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var. Bir metni odaklanarak 5 – 10 defa okumak oldukça zordur. Çoğu zaman dikkatiniz dağılır ve metne odaklanmakta zorluk yaşarsınız. Ancak not alarak çalışırken bu çok mümkün değildir çünkü istemeden de olsa dikkatinizi yazmaya vermek zorunda kalırsınız. Bu da sizin çok daha etkili bir şekilde öğrenmenizi sağlar.

Akademik Başarı Derslerdeki Başarıyla Birlikte Gelir

Akademik başarı isteyen birisi için not alarak çalışmak her zaman temel noktalardan birisi olmalıdır. Birçok öğrenci okuyarak geçiştirmeye çalışır ancak bu yeterince iyi bir yöntem değil. Önemli olan bir metni kendi ifadelerinizle yazıya dökmektir ve daha sonra da bu yazıları düzenli olarak tekrar etmektir. Konu ister dil öğrenmek isterse de bir sınavda başarılı olmak olsun, hiç fark etmez. Eğer bir şeyi çok iyi bir biçimde belleğinize atmak istiyorsanız not almalısınız.

Ayrıca hedefinize giden bu yolda en azından denedim diyebilmek sizi vicdanen rahatlatacaktır. Bu oldukça stresli bir süreç ve bu süreçte kendinize dikkat etmeyi unutmamalısınız. Akademik başarı sağlamaya çalışırken psikolojik olarak kendini yıpratan birçok kişi bulunuyor. Bu kişilerin yaptığı en büyük hata, kendilerine çok yüklenmek denilebilir. Bu süreçte bir psikolojik danışmana başvurmanız ve düzenli olarak görüşmelere gitmeniz psikolojik sağlığınız için iyi olabilir. Ne olursa olsun, elinizden geleni yapmayı ve sonrasında da gönül rahatlığıyla yaşamınızı sürdürmeyi unutmayın! İyi şanslar.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu