Güzellik

Cilt Bakımının Vazgeçilmezi Okaliptüs Yağının Faydaları

Cilt Bakımının Vazgeçilmezi Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir? Eucalyptus Globulus ağacından elde edilen okaliptüs yağı, uzun senelerden bu yana kullanılmaktadır.

Cilt Bakımının Vazgeçilmezi Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir?  Yaraları iyileştirmek, mantar enfeksiyonlarını yok etmek, ateşi düşürmek ve balgamdan kurtulmak amacıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Okaliptüs yağının faydaları hakkında bilinmesi gerekenlere göz atalım.

Burun Tıkanıklığına İyi Gelir

Burun kuruluğuyla mücadele etmek ve burun tıkanıklığını gidermek için bir kase sıcak suya 10 damla okaliptüs esansiyel yağı ekleyebilir, başınızı bir havluyla örtebilir ve oluşan buharı içinize çekebilirsiniz. Burun kuruluğuna bağlı gece rahatsızlığıyla mücadele etmek ve daha iyi bir uyku deneyimi yakalamak için bir gazlı beze bu esansiyel yağdan birkaç damla emdirebilir ve yatağın yakınına koyabilirsiniz.

Öksürüğü Azaltmaya Yardımcı Olur

Okaliptüs esansiyel yağındaki aktif madde olan okaliptol de öksürüğü azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle, okaliptüs yağının faydaları arasında öksürüğe iyi gelmesi de yer almaktadır. Okaliptüs yağını badem yağı ile seyrelterek göğüs bölgenize uygulayabilirsiniz. Buharlama yoluyla da bu yağdan yararlanabilirsiniz.

İyi Bir Diş Temizleyici

Okaliptüs yağının antibakteriyel etkisi, ağızdaki mikropları ortadan kaldırmak, plağı azaltmak ve diş eti rahatsızlıklarıyla savaşmak için mükemmeldir. Okaliptüs yağını suyla seyreltin ve gargara yapın. Maksimum etki için haftada iki veya üç kez bu uygulamayı deneyebilirsiniz.

Saç Bakımında Etkili

Okaliptüs yağının faydaları arasında bir başka husus ise saç bakımında etkili bir doğal yöntem olmasıdır. Saçların daha güçlü, daha parlak ve sağlıklı olmasına yardım eden bu yağ, pratik şekilde kullanım avantajı sunuyor. Bununla beraber okaliptüs yağı kepek ve saç derisi sorunlarında da etkili bir yöntem olarak kabul ediliyor. Saç bakım uygulamalarında okaliptüs yağı tercih etmek için bu yağı Hindistan cevizi yağı ile birleştirin. Ardından saç diplerinize ve saçlarınızın uçlarına yedirin. Yarım saat sonra saçlarınızı güzel bir şekilde durulayın.

Böcekleri Ortadan Kaldırır

Okaliptüs yağının faydaları listesinde bir diğeri de böcek savar etkisidir. Özellikle yaz dönemlerinde böceklerden muzdarip iseniz okaliptüs yağının gücünden faydalanabilirsiniz. Böcekler yoğun kokuları sevmezler ve en etkili uçucu yağlar arasında okaliptüs yağı yer alır. Bu yağı bir pamuğa veya beze damlatıp, böceklerin yoğun olduğu alanlara koyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu