Güzellik

Çatlaklar İçin Doğal Çözümler

Çatlak İçin Doğal Çözümler

Genel olarak hızlı kilo alıp verme ya da çok fazla kilo değişimi yaşama gibi durumlar da oluşan çatlarlar daha çok, hamilelik dönemlerinden çok fazla kendini gösterir. Bu çatlakları önlemek ve görünümünü azaltmak için yapılabilecek doğal yöntemler mevcuttur. Deri de meydana gelen çatlaklar özellikle bacak, karın, göğüs gibi vücudun bölümlerinden meydana gelir. Çatlak önleyici krem ve çatlakları giderici kremlerin yanı sıra bitkisel yağlar ve besinler de bu konuda son derece yararlı olmaktadır. Ayrıca çatlak oluşmasını önlemek için spor yapmak da son derece faydalıdır. Sadece çatlak değil selülit oluşumunu da spor yaparak giderebilir ve önleyebilirsiniz.

Çatlak Giderici Bitkiler

Çatlaklar için bitkisel çözümler arasında en çok tercih edilen bitkiler atkuyruğu bitkisi, kuşburnu tohumu, bademyağı, avokadolu kremler,  havuç püresi, aloevera gibi bitkiler özellikle çatlaklara uygulandığında onarıcı etki eder. Bu bitkileri bazı karışımlar elde ederek çatlak olan bölgeye uygulamanız gerekmektedir. Ayrıca kakao yağı ve shea yağı çatlakların azalmasında son derece etkili olan bitkiler olması nedeniyle günde iki kez masaj yaparak uyguladığınız da etkisini kısa sürede görebilirsiniz. Bu şekilde doğal yağlarla vücudunuza masaj yaptığınız da derinizi nemlendirmiş olursunuz ve çatlak oluşumunda önüne geçmiş olursunuz.  Doğal yağlar en etkili çatlak kremlerinden bile daha yararlıdır.

Çatlak Oluşumunu Önlemek İçin

Yeni çatlaklar oluşmasını önlemek için yapabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Özellikle cildinizin esnekliğini korumak için kan dolaşımını artırıcı egzersizler yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra çatlak oluşabilecek bölgelerinize krem sürerek ya da bitkisel yağlar sürerek nemlendirebilir ve çatlak oluşmasını önleyebilirsiniz. Unutmayın ki çatlak kuru ciltte daha çok görülür. Nemlenen ciltte çatlak oluşması neredeyse imkânsızdır. Vücudunuzu düzenli olarak nemlendirin ve çatlak oluşmasını önleyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu