Teknoloji

Bulaşık Makinesi Temizlemenin Püf Noktaları

Bulaşık Makinesi Temizlemenin Püf Noktaları! Bulaşık makinesi, özellikle kirli bulaşıkların yıkanması için kolaylık sağlayan bir alet olarak kullanılmaktadır. Çok fazla bulaşığın tek kalemde kolaylıkla yıkanması gibi özelliklerin yanı sıra su tasarrufu sağlaması ile de kullanışlı bir makine olarak gösterilmektedir.

Bulaşık Makinesi Temizlemenin Püf Noktaları! Bulaşık makinelerinin zaman içerisinde yıkama özelliğini yitirmesi ve bulaşıkları temizlememesi, karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Temizleme özelliğini yitiren bulaşık makinelerinin daha doğru kullanım yolları sayesinde işlerliğini kazandığı da bilinmektedir.

Kullanılan bulaşık makinesi, marka ayrımı gözetmeksizin seneler boyu kullanımın sonucunda bazı sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Son zamanlarda artan sorunlardan biri de bulaşık makinesinin bulaşıkları iyi yıkamaması olarak gösterilmektedir. Konuyla alakalı olarak birçok sorun öngörülmektedir. Bazen bulaşık makinesinin tuzu ile parlatıcısının eksikliği buna sebep teşkil edebilmektedir. Ayrıca hem kapalı ve tıkalı fıskiyeler hem uzun süreliğine temizlenmeyen filtre hem arızalı yahut da kısmen tıkalı su giriş valfi hem de makinenin kirli olan iç yüzü gibi etmenler, iyi yıkamama sorununa neden olarak gösterilebilmektedir.

Sorunların Çözülmesi İle Gelen İyi Yıkama Özelliği

Bulaşık makinesinin iyi yıkama özelliği göstermesine neden olan etkenler, çözüme kavuşturulduklarında yıkamanın düzeldiği gözlemlenmektedir. Bulaşık makinesinin iyi yıkayabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır. Bu noktada ilk püf noktasını, makine içerisinde kaybolması muhtemel küçük eşyaların yıkanılması esnasında küçük file gibi torbalardan yararlanılması gösterilmektedir. Makinenin giderini tıkamadan küçük eşyaların yıkanması böylelikle sağlanabilmektedir.

Ayrıca bulaşık makinesinin gider borusunun sıklıkla temizlenmesi tavsiye edilmektedir. Bazen insanlar bulaşıklarını temizleyerek bulaşık makinasına koymaktadır. Her ne kadar temizlense de gider borusunun tıkanması söz konusu olabilmektedir. Bulaşık yıkama işlemi gerçekleştirilirken özellikle ev yapımı bulaşık deterjanlarının kullanılması da tavsiye edilmektedir. Derinlemesine bir temizlik sağlanabilmesi maksadı ile makinenin üst rafına içi sirke dolu bir kabın koyulması ile çalıştırılması, makinenin dip köşe temizlenmesini sağlamaktadır.

Özellikle fırça ve sünger gibi kılları olan mutfak eşyalarının üst rafa konması, makine için önem teşkil etmektedir. Ayrıca yıkama işlemini bitiren makinenin boşaltılmasına alt taraftan başlanması istenmektedir. Özellikle kaşıkların tersinden yerleştirilmesi, bunların daha iyi yıkanmasını sağlamaktadır. Makinenin karbonat ile temizlenmesi de sağlanabilmektedir. Büyük bir paket karbonatın makinenin tabanına dağıtılması ile makine temizliği gerçekleştirilebilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu