Güzellik

Bitkisel Yağlar Hakkında

 

Bitkisel Yağlar Hakkında

Cilt bakımına önem veren kişiler için birçok bakım yöntemi mevcuttur. Bitkisel yağlarla cilde bakım yapmak da bu yöntemlerden biridir. Bu yağlar herhangi bir yan etki barındırmamaktadır. Doğal tedavi olduğu için oldukça fazla tercih edilmektedir. Bazı insanlar kimyasal ilaçlarla tedavi olmak yerine bu bitkisel yağlarla çözüm aramaktadırlar. Günümüzde kullanılan bitkisel yağların pek çok türü bulunmaktadır ve sayıca fazladır. Kullanım alanları oldukça geniştir. Bu şifalı yağlar hakkında aşağıda kısaca biraz bilgi verelim.

Cilt Bakımında Kullanılan Şifalı Yağlar Nelerdir?

Badem Yağı: Doğal tedavi şekillerinde kuru cilt tipleri için en önemli ilaç badem yağıdır. İki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar acı ve tatlı badem yağıdır. Tatlı badem yağı güzellik için tercih edilmektedir. Badem yağı E vitamini ve mineraller bakımından çok zengindir. Özellikle kış mevsiminde soğuktan tahriş olan ciltlerin onarımında badem yağı tercih edilmektedir. Onun haricinde siyah noktaların temizlenmesinde kullanılmaktadır. Kuru ve soyulan cilt tipleri için oldukça faydalıdır. Ayrıca badem yağı makyaj temizlemek için de faydalı olmaktadır. Bir parça pamuğa damlatarak cilde sürüldüğünde makyaj kalıntılarını ortadan kaldırmaktadır.

Susam Yağı: Tüm cilt tipleri için uygun olan yağ türüdür. Susamdan elde edilen bir yağdır. İçerisinde bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan bulunur. Kuru cilde sahip kişiler ciltlerini yumuşatmak amacıyla susam yağı kullanabilirler. Yazın ortaya çıkan güneş koruyucu ihtiyacını karşılayabilmektedir. Güneşten koruma özelliği vardır. Güneş koruyucularının ham maddesidir. Cilde masaj yapmak amacıyla da kullanılabilir. Cildi nemlendirici etkiye sahiptir. Ayrıca selülit sorununa da çözüm olmaktadır.

Gül Yağı:  Kozmetik sektöründe sıklıkla tercih edilen maddelerden biridir. Cilt için birçok faydası bulunmaktadır. Badem yağı veya zeytinyağı ile karıştırılarak cilde uygulanabilir. Cildin yenilenmesine ve canlanmasına yardımcı olur. Hamilelik sonrasında oluşan doğum lekelerini en aza indirir. Ciltte meydana gelen alerjik sorunlara karşı oldukça etkilidir. Ayrıca cilde sürüldüğünde makyaj kalıntılarını yok etmektedir.

Kayısı Yağı: Kayısı meyvesinin çekirdeğinden elde edilen yağ türüdür. Kuru ciltler, sivilceler ve daha pek çok cilt problemi için faydası bulunmaktadır. Cildin gerek duyduğu esnekliğe sahip olmasını sağlar. Yumuşak ve parlak bir cilde kavuşmaya yardımcı olur. Masaj yaparken sıklıkla kullanılan yağlardan biridir. Güneş ışınlarına karşı cildi koruyan yağlar arasında yer almaktadır. Ayrıca yaşlanma belirtilerini en aza indirir, ciltte oluşan ince çizgilerin görünümünü azaltır, kırışıklıkların oluşum hızını yavaşlatır.

Zeytinyağı: Kullanım alanı oldukça geniştir. Birçok derde deva olmaktadır. Önemli bir cilt nemlendiricisidir. Cildi yumuşatma özelliğine sahiptir. Zeytinyağı ile cilt maskeleri yapılmaktadır. Cilt masajında kullanılan yağlar arasında yer alır. Doğumdan sonra oluşan çatlaklar zeytinyağı masajı ile en aza indirilebilir. Pürüzsüz ve parlak bir görünüm elde edilmesine yardım olur. Bu mucizevî yağın faydaları saymakla bitmemektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu