Sağlık

Zika Virüsü Türkiye’de (Zika Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir?)

Genellikle Güney Amerika’da görülen bu virüs gün geçtikçe Türkiye’ye doğru yayılım göstermektedir. Şimdi gelelim Zika virüsü nedir buna bakalım.

Zika nedir?

Zika virüs hastalığı, insanlara öncelikle enfekte olmuş bir sivrisinek ( Aedes aegypti ve Aedes albopictus ) ısırmasıyla yayılan Zika virüsünden kaynaklanır. Hastalık genellikle bir haftaya kadar süren semptomlarla hafiftir ve birçok insanın semptomları yoktur veya sadece hafif semptomları olur.

Ancak, hamilelik sırasında Zika virüs enfeksiyonu mikrosefali ve diğer ciddi beyin defektleri olarak adlandırılan ciddi bir doğum kusuru neden olabilir.

  • Zika, çoğunlukla enfekte Aedes türü sivrisinek ( Ae. Aegypti ve Ae. Albopictus ) ısırması ile yayılır. Bu sivrisinekler gündüz ve gece boyunca ısırırlar.
  • Zika hamile bir kadından fetüsüne geçebilir. Bu enfeksiyon hamilelik döneminde bazı kusurlara sebebiyet vermektedir.
  • Zika için aşı veya ilaç yoktur.
  • Güney Amerika kıtasında yerel sivrisinek kaynaklı Zika virüs bulaşması olarak bildirilmiştir.

İnsanlara Zika Virüsü Nasıl Bulaşmış Olur?

Zika, öncelikle Aedes türü sivrisinek ( Aedes aegypti ve Aedes albopictus ) ısırmasıyla insanlara bulaşır. Hamile bir kadın hamilelik sırasında veya doğum sırasında Zika’yı fetüsüne geçirebilir. Ayrıca, Zika’ya sahip olan bir kişi onu cinsel partnerlerine iletebilir. Zika’nın sivrisinek ısırıklarını ve cinsel yolla bulaşmasını önleyerek kendilerini korumak için Zika riski taşıyan yerlere seyahat eden veya yaşayan insanları uyararak bilgilendirilmesini teşvik ediyoruz.

Zika Virüs Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Zika virüsünün en yaygın belirtileri olarak ateş, döküntü, baş ağrısı, eklem ağrısı, kırmızı göz ve kas ağrısını söylememiz mümkündür. Zika hastalığına yakalanan pek çok kişinin semptomları olmamakla beraber başka bir durumda olan hastalar da haftalarca günlerce sürecek hafif semptomları olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu