Güzellik

YAZA GİRERKEN SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN ÖNERİLER

YAZA GİRERKEN SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN ÖNERİLER

Sağlıklı, bakımlı ve canlı saçlar bir kadının en önemli aksesuarlarındandır. Ancak havaların ısınması saçların sağlıklı gelişimini engelliyor. Güneş, deniz derken yaz boyu iyice yıpranan saçlar için önceden önlem almak gerekiyor. Yaz mevsimini saçların yıpranmalarına müsaade etmeden tamamlamalı ve kışa sağlıklı saçlarla giriş yapmaya özen göstermeliyiz.

Hacimli, canlı, parlak ve güzel saçlar düzenli bakımla oluşuyor. Saçlarda oluşacak iyileşmeler zaman ve sabır istiyor. Saçlar iki türlü gelişim gösterir; hem köklerinden, hem de kan yolu ile. Yani sağlıklı saçlara sahip olmak için dışarıdan bakım kürleri ile kökleri güçlendirmek, aynı zamanda sağlıklı beslenerek kan yolu ile ihtiyacı olan besinleri karşılamak gerekir.

Yaz mevsimine girmeden saçlara ayrı bir özen göstererek saç derisinin kuvvetlendirilmesi ve yaz aylarında karşılaşılacak olan zor şartlara hazırlanması gerekiyor. Tabi ki bunun için doğru ürünlerin kullanılması ve gerekli bakımların yaptırılması öneriliyor. Bunların yanında stresten uzak durmak ve uyku düzenimize dikkat etmekte önemli.

Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için öneriler;

Yaz aylarına girmeden saçlarınızı kestirin. Uzayan saç tellerinde kırılma, yıpranma ve matlaşma oranı fazladır. Bu kırılma, pullanma ve çatallanmalar saç uçlarından başlayarak zamanla en üst noktaya kadar ulaşır. Yaz aylarında daha dirençli saç telleri için, onları kırıklardan kurtarmalısınız.
Saç kurutma makinelerinden mümkün olduğunca uzak durun. Buna ilkbahar aylarında başlayın ve yaz bitimine kadar özen gösterin. Çünkü bahar ile ısınmaya başlayan havalar saçların daha hızlı kurumasına neden olur. Kuruyan saçlar daha kolay kırılır ve matlaşır. Bir de bunun üzerine eklenen kurutma makinesi süreci iyice hızlandırır. Bu dönemlerde daha az fön çektirmeli ve kuruyarak nemini kaybeden saçlara nem kazandırmak için ilave bakım yapılmalıdır.
Bahar ve yaz aylarında saçlarınızı akşamdan yıkayın. Böylelikle gece boyunca güneş ışığı, toz, sıcak vb sorunlara maruz kalmayacak olan saçlar kullanılan şampuan ve bakım ürünlerinden maksimum fayda sağlar.
Bu mevsimlerde şampuan seçiminize dikkat etmelisiniz. Dış etkilerin fazla olduğu durumlar söz konusu olduğu için koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Özellikle saç derisine güç ve canlılık veren şampuanlar tercih edilebilir.
Yaz mevsimi öncesi saçlarınızı bir dizi özel bakımdan geçirerek koruma altına alabilirsiniz. Denize ve havuza girdiğinizde saçlarda yıpranma oranı artmaktadır. Özellikle kimyasallarla dolu havuzlar saçlara zarar vermekte, kimyasını bozmakta ve rengin açmaktadır. Bütün bunlardan en az zararla kurtulabilmek için yaz başında saçlarınızın hazır olması gerekir.
Ve saçlarınızla birlikte tüm sağlığınıza etki edecek durumlara dikkat edin. Uykunuzu aksatmayın, beslenmenize dikkat edin ve stresten uzak durun. Bütün bunlar genel sağlık durumunuzu etkileyecek bu sağlık saçlarınıza da yansıyacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu