Sağlık

Yanlış Diyet Strese Neden Olarak Kilo Aldırabilir

Kilo vermek isteyen bir çok kişide meydana gelen yanlış diyet strese neden olarak kilo aldırabiliyor. İnsanlar fazla kilolarından şikayet etmeye başladıklarında ani bir kararla diyet yapmaya başlıyor. Ancak diyet yaparken sanki ne yerse yesin kilo aldıracakmış gözü ile bakıyor. Öyle ki diyetin ilk birkaç günü su bile içmekten tedirgin oluyor.

Doğru beslenilmiyor ve çok kısa süre sonra vücudun yemek yeme ihtiyacı dolayısıyla yanlış bir beslenme ile kişiler diyetini bozuyor. Hatta bu diyetler bozulup bozulup yeniden yapılıyor. Ancak bu durum insanlar üzerinde stres etkisi yaratıyor. Stere giren bireyler ise bu sefer çikolata gibi tatlı yiyeceklere yöneliyor ve stresin verdiği huzursuzluk ile daha da fazla yiyor.

Yanlış Diyet Strese Neden Olarak Kilo Aldırabilir1Doğru Beslenme Alışkanlıkları

Beslenme çok sayıda kişinin dikkat etmediği önemli bir husustur. Doğru beslenme alışkanlıkları kişiler üzerinde hem aşırı kilo aldırmayan hem de terapi niteliği taşıyan önemli bir konudur. Doğru beslenme alışkanlığının kazanılması ile insanlar kendilerini daha zinde hissediyor ve hayat standartları da beraberinde yükseliyor.

Fazla kilolarından şikayet eden insanlar herhangi bir diyet programını uygulamadan önce besinlerin insan sağlığına olan etkilerini bilmeleri ve bu doğrultuda hangi besinleri tüketmeleri gerektiğini hangilerini ise yememeleri gerektiğini daha iyi anlayacak ve fazla kilolarına zamanla veda etmeye başlayacaktır.

Diyet Nasıl Yapılır

Kilosu ile başı dertte olanların sorduğu ilk soru diyet nasıl yapılır konusu oluyor. Diyet yapmak bireylerin biyolojik ve fizyolojik durumları doğrultusunda karar verilmesi gereken bir durumdur. Bu sebeple muhakkak bir diyetisyenle görüşülmesi esas alınır. Kişiler beyinde haz duygusu uyandıran, tüketildiğinde kısa süreliğine de olsa stres olgusundan uzaklaştıran çikolata vb. tatlılardan uzak durmaları gerekir. Bu tür gıdalar kilo almanın en büyük nedenidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu