Yaşam

Tokalaşma Süresi

Beden dilinde tokalaşma konusu karşı tarafa vermek istediğimiz mesajları iletmede oldukça etkili bir yöntem ve tokalaşma süresi de aslında burada dikkat edilmesi gereken bir nokta. Tokalaşma süresi, karşı tarafla ilgili aslında duygusal olarak hissettiklerimizi açığa çıkarıyor. Sosyal hayatta dostlarımızla olan ilişkilerimizde, iş hayatında da aynı şekilde kurulabilecek olan dostlukların başlangıcı için önemli bir konu olan tokalaşma, bunu yapma biçimi, süresi ve tokalaşmayı başlatan kişi gibi bölümlerde incelendiğinde oldukça önemli ipuçları veriyor.

İdeal Süre Ne Olmalı?

Tokalaşmada ideal süre ne olmalı diye düşündüğümüzde, bunun cevabı aslında karşı tarafın size ne kadar güvendiği ve hatta sizinle ilgili neler hissettiği ile yakından alakalı. Eğer karşı taraf sizin orada uzun süre bulunmanızı istiyorsa elinizi uzun uzun sıkar, ama sizin orada fazla bulunmanızı istemiyorsa veya size güvenmemişse elinizi kısaca sıkıp bırakmak ister.

İdeal tokalaşma süresi ortalama 2-3 saniyedir ve taraflar genellikle selamlaşma amacıyla bu süreyi kullanır. Eğer karşı taraf elinizi sıkıca tutmuş ve uzun süreli sallamaya başladıysa size güven duygusu aşılamaya çalışıyor olabilir. El sıkma şekline bakarsanız size üstünlük taslamaya çalışıp çalışmadığını da anlayabilirsiniz.

Yeni tanıştığınız kişiler üzerinde etki bırakmak istiyorsanız, bu bilgiler ışığında tokalaşma şeklinizi ve süresini ayarlayabilir, karşı tarafa güven ve samimiyet duygusu verebilirsiniz. Bunu yaparken tokalaşmanın üzerinde çok yoğunlaşıp karşınızdakinin bir insan olduğunu unutmayın, o da sizi gözlemliyor olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu