Dekorasyon

Sirkenin Daha Önce Duymadığınız 7 Kullanım Alanı

Beyaz sirke kullanımı evlerde oldukça yaygındır. Genellikle yemeklerde ya da temizlik için kullanılan sirke pek fazla bilinmeyen kullanım alanlarına da sahiptir. Bunlardan biri kuruyan lekeleri çıkarmaktır. Daha önceden oluşan ve kurumuş lekeleri çıkarmak için sirke kullanımı işe yaramaktadır. Bunun için bir yemek kaşığı sirke iki bardak su ve bir çorba kaşığı bulaşık sabunu ile karıştırılıp leke üzerine uygulanmalıdır. Böylelikle lekenin kısa süre içerisinde çıktığı görülmektedir.

Bazı evlerde küf sorunu yaygın olarak görülmektedir. Bu sorunu gidermek için küf bulunan duvarlara sirke püskürtüldüğünde ve yüzey ovulduğunda etkili sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra zaman içerisinde lekelenen duş başlıkları ve muslukları temizlemek için de sirke işe yaramaktadır. Bu amaçla kullanımda sirke su ile seyreltilerek lekeli bölgeye uygulanmaktadır.

Sirkenin Farklı Kullanım Alanları

Sık kullanımdan dolayı evlerde fırınlar sıklıkla kirlenmektedir. Bundan dolayı fırın temizliği için su ve sirke çözeltisi kullanılmaktadır. Bu sayede pişirme sırasında yağ fırına yapışmamakta, fırın temiz kalmaktadır. Benzer uygulama mikrodalga fırın için de fayda sağlamaktadır.

Sirkenin kullanım alanları içerisinde en çok dikkat çekenlerden biri de selülit üzerindeki etkileridir. Bunun için beyaz sirke E vitamini yağı ile karıştırılır ve selülitli olan bölgeye masaj yapılarak sürülür. Bu uygulama selülit nedeniyle ortaya çıkan rahatsız edici görüntüyü gidermektedir.

Taze çiçeklerin ömrünü uzatmak için de sirke kullanılmaktadır. Bunun için iki çorba kaşığı elma sirkesi bir litre ılık su ve üç çorba kaşığı şeker ile karıştırılır. Hazırlanan karışım çiçeklerin dibine koyulur ve bu sayede çiçekler daha uzun süre taze kalmaktadır. Ayrıca çamaşır makinesinde oluşan kireçlenmeyi önlemek için de sirke kullanımı yararlı olmaktadır. Benzer etki bulaşık makinesi için de geçerlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu