Hamilelik

Gebelikte Tüketilmesi Gereken Besinler

Kadınlar için gebelik dönemi son derece hassas davranılması gereken bir dönemdir. Kadınlar giydikleri kıyafetlerden yedikleri besinlere kadar her şeye özen gösterirler. Bu nedenle de anne adaylarına yardımcı bilgiler sunulmalıdır. Biz de sizin için gebelik döneminde hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için tüketmeniz gereken besinleri bir araya getirdik. Bu sayede rahat bir gebelik dönemi geçirmeniz de artık çok kolay bir hale gelir.

Gebelikte Kalsiyum Tüketimi

Gebelik döneminde anne adayı için tüketilmesi en önemli besinlerin başında kalsiyum gelir. Gebelik annenin hem kendini hem de bebeğini beslediği bir dönemdir. Bu zorlu süreç içerisinde anne adayının vücudundaki pek çok vitamin de eksilmeye başlar. Bunların başında da kalsiyum gelir. Azalan kalsiyum miktarı için mutlaka dışarıdan takviye kalsiyum alınmalıdır.

Kalsiyum açısından zengin besinlerin ilk sırasında süt bulunur. Gebenin kalsiyum ihtiyacı için öncelikli olarak süte ihtiyaç duyulur. Süt biraz hassas bir içecek olduğu için süt içemeyen anne adayları için yoğurt tavsiye edilir. Günlük kalsiyum ihtiyaçları karşılanan kadınlar bebeklerinin gelişimini olumlu hale getirir.

Gebelikte Folik Asit Tüketimi

Kadınlar için folik asit oldukça önemlidir. Kadınların hamilelik ile birlikte gelen olumsuzluklardan kurtulması noktasında folik asit etkilidir. Bu nedenle de hamile kalmak isteyen kadınlar daha ilk etapta folik asit kullanmaya başlar. Bu sayede de hamilelik sürecinde vücutlarındaki folik biriken folik asit onlara büyük kolaylık sağlar.

Anne adayları için gebelikte folik asit kullanımı sadece ilaç takviyesi ile olmaz. Doğal besinler tüketerek de folik asit takviyesini gerçekleştirmek olanaklıdır. Çilek, portakal ve kavun folik asit yönünden zengin meyvelerdir. Ayrıca yeşil sebzeler tüketmek de anne adayının folik asit ihtiyacını karşılar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu