Güzellik

Pirinçle Cilt Beyazlatma

Pirinçle cilt beyazlatma, aslında tesadüfen keşfedilen bir durum olmakla birlikte günümüzde yaygın olarak kullanılan bir cilt tedavi yöntemidir. Pirinç tarlalarında çalışan kadınların, güneşin altında terlerken her zaman su bulamazlarmış. Pirinçleri toplarken pirinç suları ile ellerini yüzlerini yıkayarak serinlemeleri sonucunda, zaman içinde fark edilen durumla pirinç suyu süren kadınların, yoğun güneşe rağmen ciltlerinde herhangi bir renk değişikliği söz konusu olmamasıdır. Bu da bilim adamlarının pirince olan ilgisini arttırarak, araştırmalara neden olmuş. Araştırmalar sonucunda pirinç içinde allantoin, paraamino benzoik asit ve ferulik asit bulunduğu ve bu minerallerin cildi güneşten koruma özelliğinde kaynaklı, pirincin cilde sağlıklı olduğu doğrulanmıştır. Aynı zamanda cildi onarıp gençleştirirken, sıkılaştırarak kırışıklıkların ortadan kalkmasını sağlıyor. Ciltteki lekelerin kaybolmasına yardımcı olan pirinç, cildin beyazlamasına neden oluyor. Bunun için cilde uygulanmak üzere; pirinç maskesi  yapılması yeterli olmaktadır.

Pirinç Maskesi ve Uygulanışı

Kolaylıkla hazırlanabilen pirinç maskesi sayesinde hem cild renginizi beyazlatırken hem de sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Pirinç maskesi için malzemeler;

1 yemek kaşığı haşlanmış ve iyice ezilmiş pirinç ( pirinç olmadığı zamanlarda pirinç unu kullanılabilir)

1 çay bardağı süt

Bir kase içine alınan ezilmiş pirinç, yavaş yavaş süt katılarak karıştırılır. Krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılan ve süt katılan karışım cilde sürülmeden önce, cilt su ve sabun yardımıyla iyice temizlenir. Kurulanan cilde fırça yardımıyla pirinç maskesi ince tabaka yardımıyla sürülür. Maske ortalama 20 ile 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile cilt maskeden temizlenir.

Pirinç maskesi, boyuna, dekolte bölgesine hatta koltuk altındaki renk değişiklikleri gidermek için koltuk altına da rahatlıkla sürülebilir. Maske ile istenilen sonuca ulaşmak için, en az 1 ay düzenli olarak uygulanmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu