Hamilelik

 MS hastaları Gebe Kalabilir mi?

 MS hastaları Gebe Kalabilir mi?

 

Multiple Skleroz hastaları, gebe kalabilmektedirler. Yapılan birçok araştırmada hastaların gebelik boyunca atak geçirme ihtimallerinin az olduğu görülmüştür. Fakat gebelik sonrası ilk 3 ayda atak geçirme ihtimalinin arttığı gözlemlenmiştir. Gebelik süreci göz önüne alındığında atak geçirme sıklığında belirgin bir atış görülmemiştir. Gebelik dönemi boyunca atak geçirme ihtimali özellikle gebelik öncesi 1 yılda atak geçiren ve hastalıkları kontrol altına alınamayan hastalarda daha yüksektir. Hastalığın kontrol altında olup olmadığı ise atak sayısı ve MR’ da yeni lezyonların ortaya çıkmaması ,ile anlaşılmaktadır. Bu yüzden MS hastalığı ile uğraşan hekimler gebeliğe izin vermeden önce bu bir yıllık süreci dikkatlice incelemektedir. Ayrıca multiple sklerozhastalığının bulaşıcı olmaması gebelik konusunda önemli avantajlardan biridir.

MS Hastarı Gebelik Döneminde İlaç Kullanabilirler mi ?

Multiple Skleroz hastalarının gebelik döneminde ilaç kullanmamaları gerekmektedir. Genellikle ilk 3 aylık dönemde problem çıkmamıştır. O dönemde koruyucu bir özellik vardır. Sonraki dönemlerde çocuk olgunlaştıktan sonra 5. aydan itibaren hasta atak geçirirse uzman tarafından tedavi edilebilmektedir.

  MS Hastaları Emzirebilirler mi?

Multiple Skleroz

Multiple Skleroz hastalarının emzirmelerinde bir engel bulunmamaktadır. Hatta emzirme döneminde atak geçirme riskini azalttığına dair bazı bilimsel yayınlarda bulunmaktadır. Bu dönemde emzirme fazla uzatılmadan doğum sonrası tedaviye geri dönülmesi gerekilmektedir. Emzirme dönemi sıklıkla 6-12 ay arasında değişebilmektedir.  İlaçların anne sütüne geçebileceğinden dolayı tedavisi sırasında önerilmemektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu