Sağlık

L-Karnitin Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur?

L-Karnitin Nedir, Faydaları Nelerdir, Hangi Besinlerde Bulunur? Yağ yakıcı etkiye sahip olan L-karnitin sporcular arasında sıklıkla kullanılır ve gıda takviyesi olarak ifade edilir.

L-Karnitin Nedir, Faydaları Nelerdir, Hangi Besinlerde Bulunur? L-karnitin nedir diye araştırıldığında bir amino asit türevi olduğu ve yağ yakımına fayda sağladığı görülür. Performansı artırmak, hızı geliştirmek ve kilo vermek amacıyla kullanılan bu takviye özellikle zayıflamaya yardımcı olarak bilinir. Bazı insanlar bu besini ciddi dereceli böbrek hastalıkları, kısırlık, tiroid ve bazı diğer hastalıklara karşı kullanırlar. Ancak bu gibi hastalıklara karşı tedavi amaçlı kullanmadan önce doktora başvurmakta fayda vardır. Bu besin maddesi yağ asitlerini hücrelerin mitokondrisine taşır ve böylece enerji oluşumuna destek olurlar. Hücrelerde motor görevi gören mitokondri bu sayede daha aktif olarak çalışır.

L-Karnitin Faydaları Nelerdir?

L-Karnitin faydaları oldukça fazladır. Kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen bu gıda takviyesi kalp hastalığı ve kan basıncı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Aynı zamanda egzersiz performansını artırıcı etkiye sahip olan bu madde vücutta doğal yollarla da üretilebilir. Bazen faydaların ortaya çıkması dolaylı yollar ile olabilir ve bu nedenle haftalar sürebilir. Bu nedenle pek çok kişi istenilen miktarda L-karnitine sahip olmak adına gıda takviyesi olarak alır.

Yeterli miktarda l- karnitin seviyesi kas ağrısı ve onarımı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Antrenman sonrasında iyileşmeyi hızlandıran bu madde kas ağrılarının da azalmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda tip 2 diyabet üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Vücuttaki karbonhidrat kullanma yeteneğini artırması sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Kan akışını hızlandırır ve nitrik asit üretimini artırır. Ayrıca yorgunluğu azaltan etkisi de vardır.

L-Karnitin Hangi Besinlerde Vardır?

L-Karnitin bulunan besinler arasında sığır eti, süt, tavuk eti ve balık yer alır. Buna göre 85 gram sığır eti 81 mg, 227 ml süt 8 mg., 85 gram tavuk 3 mg ve 85 gram balık 5 mg l- karnitin içerir. Genellikle bu besin takviyesinin ciddi oranda kilo verdirdiği düşünülse de bu etkinin oluşabilmesi için ekstra çalışmalar yapılması gerekir. Genellikle bu takviye daha sağlıklı bir vücuda sahip olunabilmesi açısından önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu