Dekorasyon

Küçük Oturma Odaları Nasıl Dizayn Edilir?

Küçük Oturma Odaları Nasıl Dizayn Edilir? Evin sosyal alanları olan oturma odaları toplu yaşam alanları olması nedeni ile ortak dekor fikirlerinin sunulması gereken alanlardır. Oturma odaları evde hem en çok zaman geçirilen hem de eve gelen misafirin ağırlandığı bir alan olduğu için diğer odalara göre daha özenle dizayn edilmelidir. Peki sizin de oturma odanız küçük ve nasıl dizayn edeceğinizi bilmiyorsanız mutlaka yazımızı okumalısınız.

Küçük Oturma Odaları Nasıl Dizayn Edilir? Küçük oturma odaların dizaynı yapılırken dikkat edilecek birkaç husus ile kişiler kendi stillerini rahatlıkla ortaya koyabilirler. İlki renk olup koyu renklerin küçük oturma odalarında kullanılması odanın olduğundan daha büyük görünmesine yardımcı olur. Bununla birlikte mekanın boğucu olmaması da sağlanmış olmalıdır. Duvarların farklı renklerde boyanması hem göz yormaz hem de dikkatin renge odaklanması sağlanarak odanın küçüklüğü dikkat çekmez. Renklerin ve mobilyaların uyumu ile de güzel kombinasyonlar oluşturulur.

Küçük Oda Nasıl Dizayn Edilir?

Dar alanlı odaların dizaynı pek alternatif tasarımlar kullanılamamasına neden oluyor. Bu noktada sıklıkla sorulan küçük oda nasıl dizayn edilir konusu merak uyandırıyor. Küçük odaların dizaynında dikkat edilmesi gereken püf nokta odanın mümkün olduğu kadar sade döşenmesidir. Gereksiz eşyaların odadan çıkarılması gerekir. Bu alanlarda nötr renklerden yararlanılabilir. Genellikle önerilen konu ise bu tip odalarda tv ünitesinin bulundurulmasıdır. Tv ünitesinin ise duvara monte edilmiş şekilde gömme dolap içinde yer alması önem taşır.

Mobilya Seçimi

İç mimarların ve dekoratörlerin önerdiği küçük tipli mobilyaların tercih edilmesi mobilya seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Kallavi tipinde ki mobilyalar zaten küçük olan bu alanlarda geçişleri önemli ölçüde tıkamaktadır. Küçük mobilyaların kullanılması ile görünüme de kalite katılır. Mobilyalar ile duvar renklerinin uyumlu bir vaziyette kullanılması önemlidir. Bununla birlikte duvarların daha efektif kullanılması yine dikkatin bu şekiller üzerinde yoğunlaşmasını sağlar ve odalar olduğundan daha geniş görünüm sunarlar. Duvarlarda özgürlük ve özgünlük motiflerin yer alması sağlanabilir. Kişi beklentilerini ve arzularını duvarlar üzerinde şekillendirir. Böylece kişilerin istekleri doğrultusunda iç dizayn çalışmaları yapılmış olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu