Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan 8 Hastalığa Dikkat!

Cinsel Yolla Bulaşan 8 Hastalığa Dikkat! Günümüzde genel olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde onlarca rahatsızlık başımıza dert olabilmektedir. İnsanlarda yer alan hastalıklar cinsel ilişki esnasında partnerine bulaşması mümkündür. Bu yüzden insanların cinsel yolla bulaşan 8 hastalığa dikkat etmeleri gerekmektedir. Dikkat edilmemesi durumunda insanlarda yer alan hastalıklar yayılabilmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan 8 Hastalığa Dikkat! Cinsel temas yoluyla 30’dan fazla farklı bakterinin, virüsün ve parazitin bulaştığı bilinmektedir. Bunlardan 8 tanesi en yaygındır ve bunlardan sadece 4’ü tedavi edilebilmektedir. Bizde bu yazımızda cinsel yolla bulaşan en yaygın 8 hastalığı ele aldık.

Frengi Problemi

Genel olarak cinsel ilişki esnasında bulaşan hastalıklardan biridir. Erkekte ya da kadında ortaya çıkabilir. Genital bölge, anal bölge ve dudaktaki lezyonlar aracılığıyla bulaşır. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken hastalıklar içerisindedir.

Bel Soğukluğu Problemi (Gonore)

Bakteri hastalığı olarak hayatımıza girmiştir. Genç yaşlarda ortaya çıkar. Anal, oral ya da vajinal yollarla bulaşmaktadır. Bel soğukluğu problemine etken olan durum ise, menide ve vajinal akıntıda bulunur.

HPV Enfeksiyonu Problemi

Çok sayıda alt grupları yer almaktadır. Daha çok genital bölgeyi tercih etmektedir. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Hepatit B Problemi

Kan, idrar veya vajinal sıvılar ile de bulaşmaktadır. Özellikle insanda olması durumunda aynı çatal bıçağın kullanılması ya da yiyecek tüketilmemesi gerekir.

Uçuk Problemi

Bulaşması durumunda insanda uzun yıllar boyunca dokuda kalabilmektedir.

Klamidya Problemi

Devamlı olarak karşılaşılmakta olan bir enfeksiyon türü olarak yer almaktadır. Cinsel ilişki sonrasında 1-3 hafta kadar sonra görülmektedir. Bu yüzden özellikle ilişki sonrasında istenilmeyen bir zamanda ortaya çıkabilmektedir. Bulaşma yolu ise cinsel ilişki olarak yer almaktadır.

Trikomanas Problemi

Etkeni parazit olarak yer alan trikomanas vajinalis cinsel ilişki ile bulaşmayı başaran hastalıklar arasında bulunmaktadır. Kadınlarda ve erkekler üzerinde özellikle orta yaşta ortaya çıkmaktadır. İlişki sonrasında bir ve dört hafta içerisinde belirtiler insanlarda görülebilmektedir. Belirtileri gerginlik hissi, idrar içerisinde yanma ya da yeşil bol akıntı gibi görülebilmektedir.

Molluskum Kontagiozum Problemi

Deri üzerinde ortaya çıkan küçük çukur kabartılar şeklinde kendini burada gösterir. Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda dikkat edilmesi gerekenlerden biridir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu